DRZEWA I KRZEWY IGLASTE

TytułNazwa LacinskaOpis
Cis pospolityTaxus baccata

Długowieczne, iglaste, zimozielone drzewo lub krzew, wysokości do 20m.. Rośnie bardzo wolno, początkowo do 10-15 cm rocznie, potem przyrost ustaje. Korona w młodości stożkowata, później zaokrąglona, bardzo gęsta. Kora cienka, łuszcząca się, brązowawa.Wymaga dosyć żyznych i wilgotnych gleb.

Cyprysik groszkowy „Boulevard”Chamaecyparis pisifera "Boulevard"

Odmiana o wąskostożkowym pokroju, igły miękkie, nie kłujące, srebrzystoniebieskie. Wolno rosnący, osiągający około 2,5 m. wys. po 10 latach. Wymaga gleb dostatecznie wilgotnych, przepuszczalnych i żyznych, stanowisk osłoniętych

Cyprysik groszkowy „Filifera Aurea”Chamaecyparis pisifera "Filifera Aurea"

Krzew szerokostożkowy, rozgałęzienia nietypowe, złocistożółte. Wolno rosnący, osiągający o   koło 1,5 m wys

Cyprysik Lawsona „Alumii”Chamaecyparis lawsoniana "Alumii"

Krzew gęsty o pokroju stożkowym. Zabarwienie niebieskozielone. Wys. 3 m (po 20 latach). Małe wymagania glebowe i środowiskowe

Cyprysik Lawsona „Ellwoodii”Chamaecyparis lawsoniana "Ellwoodii"

Kolumnowa, wolnorosnąca forma ogrodowa, wysokości 2-3 m, o sinozielonym zabarwieniu igieł. Niezupełna odporność na mróz. Wymaga gleb dostatecznie wilgotnych, przepuszczalnych i żyznych, stanowisk osłoniętych.

Daglezja zielonaPseudotsuga menziesii

Szybko rosnące drzewo o pokroju szerokostożkowym,osiągające po 30 latach ok.15 m. wysokości.Igły zielone.Wymagania glebowe przeciętne.

Jałowiec chiński „Blue Alps”Juniperus chinensis "Blue Alps"

Silnie rosnący krzew osiągający po 10 latach 2 m.wysokości.Igły srebrzystoniebieskie,końce  pędów lekko zwisają. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe.

Jałowiec chiński „Expansa Variegata”Juniperus chinensis "Expansa Variegata"

Krzew niski, rozłożysty. Zabarwienie ciemnozielone z kremowymi przebarwieniami. Wys. 0,3 m, szer. 1,2 m (po 10 latach). Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Jałowiec chiński „Kuriwao Gold”Juniperus chinensis "Kuriwao Gold"

Dekoracyjny krzew o pokroju szerokiej kolumny. Pędy wiosną złocistożółte. Wys. 1 m i szer. 0,5 m (po 10 latach). Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Jałowiec chiński „Monarch”Juniperus chinensis "Monarch"

Odmiana o strzelistym, drzewiastym, wąskostożkowym wzroście, często nieregularnym. Ulistnienie igiełkowate, sztywne, kłujące, niebieskozielono zabarwione. Uzyskują ok. 1,5 m wys./po 10 latach/.Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe

Jałowiec chiński „Plumosa Aurea”Juniperus chinensis "Plumosa Aurea"

Karłowa, krzaczasta forma, po 10 latach do 1 m wys. przy podobnej średnicy. Ulistnienie złocistożółte, zimą brązowożółte, końce pędów lekko zwisające. Wymagania glebowe i wilgotnościowe niewielkie.

Jałowiec chiński „Stricta”Juniperus chinensis "Stricta"

Bardzo popularna i dekoracyjna odmiana jałowca chińskiego .
Tworzy gęste, zwarte i wyprostowane krzewy o idealnie stożkowym pokroju. Igły na młodocianych przyrostach niebieskozielone ,wznoszące się ku górze pędy mają krótkie, proste, regularnie ułożone rozgałęzienia. Wzrost stosunkowo wolny, dorasta do 3m wysokości i 1m średnicy. Przydatna w każdym ogrodzie, do zieleni osiedlowych ,miejskich kompozycji często wykorzystywana na ciekawe, luźno rosnące szpalery.

Jałowiec chiński „Variegata”Juniperus chinensis "Variegata"

Krzew gęsty o stożkowatym pokroju. Wybarwienie zielononiebieskawe. Fragmenty pędów białe lub kremowe. Bardzo oryginalny. Wys. 3-4 m. Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe

Jałowiec łuskowaty „Blue Carpet”Juniperus squamata "Blue Carpet"

Krzew o płożącym pokroju i srebrzystoniebieskim zabarwieniu igieł. Dosyć silnie rośnie -około 0,5 m wys. przy 2 m śr.. Posiada małe wymagania glebowe i wilgotnościowe

Jałowiec łuskowaty „Blue Star”Juniperus squamata "Blue Star"

Forma nieregularnej kuli, niebieska. Wolno rosnący 0,5 m wys. przy 0,7 m śr. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe.

Jałowiec łuskowaty „Meyeri”Juniperus squamata "Meyeri"

Odmiana krzaczasta, igły gęsto osadzone, srebrzystoniebieskie.
Średnio silny wzrost około 1 m wys./ po 10 latach/. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe

Jałowiec płożący „Wiltonii”Juniperus horizontalis "Wiltonii"

Krzew płożący, dorasta do ok. 15 cm wys. i 2 m śr. Gałązki zielono-niebieskie, bardzo wiotkie, rozgałęziające się, pełzając po ziemi tworzą gęsty „dywan”. Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Jałowiec pospolity „Depressa Aurea”Juniperus communis "Depressa Aurea"

Krzew o pokroju horyzontalnym dorastający do 50 cm wys. i ok. 1,5 m szer. Młode pędy intensywnie żółte (wiosną), z wiekiem zmieniają barwę na żółto-brązową. Małe wymagania  glebowe i wilgotnościowe.

Jałowiec pospolity „Hibernica”Juniperus communis "Hibernica"

Krzew światłolubny, zwarty, o pokroju wąsko kolumnowym dorastający do 3,5 m wys. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od suchych, zimowych wiatrów oraz na suchych i piaszczystych glebach

Jałowiec pospolity „Repanda”Juniperus communis "Repanda"

Karłowa, płożąca odmiana jałowca, igły zielone nie kłujące. Wolno rosnący, osiągający około 0,5 m wys. przy 2,5 m średnicy. Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Jałowiec pospolity „Suecica Aurea”Juniperus communis "Suecica Aurea"

Krzew o pokroju horyzontalnym dorastający do 50 cm wys. i ok. 1,5 m szer. Młode pędy intensywnie żółte (wiosną), z wiekiem zmieniają barwę na żółto-brązową. Małe wymagania  glebowe i wilgotnościowe.

Jałowiec pośredni „Old Gold”Juniperus media "Old Gold"

Krzew o żółtym zabarwieniu igieł. Dorasta do 40cm wys. I 1 m szer./po 10 latach/. Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Jałowiec pośredni „Pfitzeriana Aurea”Juniperus media "Pfitzeriana Aurea"

Krzew rozłożysty o złocistym zabarwieniu młodych przyrostów. Do 1 m wys. i 2-3 m śr./ po 10 latach/.  Młode pędy przewisają. Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Jałowiec sabińskiJuniperus sabina

Płożący się nisko po ziemi, silnie rozgałęziony na boki krzew. Pędy niemal okrągłe na przekroju, pokładające się i podnoszące.Nadaje się do ogrodów skalnych, na murki, skarpy, trawniki. Jest bardzo wytrzymały na niekorzystne warunki środowiska. Typowy gatunek rośnie bardzo silnie i szybko, osiągając wysokość do 1 m i kilka metrów średnicy.

Jałowiec sabiński „Tamariscifolia”Juniperus sabina "Tamariscifolia"

Karłowy niski krzew, szarozielony. Powolny wzrost osiągający 0,3m. wys. przy 2 m śr. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe.

Jałowiec sabiński „Variegata”Juniperus sabina "Variegata"

Karłowa odmiana o niskim, krzaczastym pokroju, pędy o zielonym zabarwieniu z charakterystycznymi kremowymi fragmentami pędów. Osiąga około 0,5 m wys. przy 1,5 m śr. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe.

Jałowiec skalny „Skyrocket”Juniperus scopulorum"Skyrocket"

Odmiana jałowca o pokroju strzelistym, pędy szarozielone. Krzew szybko rośnie – po 10  latach wys. 4m. Ma małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Jałowiec wirginijski „Hetz”Juniperus virginiana "Hetz"

Krzew o luźnym pokroju, dorasta do ok. 1 m wys. i 2,5 m śr./ po 10 latach/. Igły o  szaro-niebieskim, trwałym zabarwieniu. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe.

Jodła kalifornijskaAbies concolor

Drzewo o regularnym, stożkowym pokroju, silnie rosnące. Igły niebieskawe długie, szyszki duże. Wys. 10-12 m (po 30 latach). Gleba piaszczysta, znosi suszę.

Jodła kaukaskaAbies nordmanniana

Drzewo do 30 m wys. i ok. 4 m średnicy. Igły ciemnozielone, błyszczące. Odporna na warunki glebowe i atmosferyczne.

Jodła koreańskaAbies koreana

Drzewo gęste, pokrój stożkowy. Igły dwubarwne, krótkie, szyszki dekoracyjne, zielone lub fioletowe ( już na  1-1,5 m.drzewku). Wzrost powolny – po 30latach wys. ok. 3-4 m.

Metasekwoja chińskaMetasequoia glyptostroboides

Piękne drzewo o wąsko stożkowatym pokroju, odporne na mróz, dorastające do 30 m wys. i ok. 7m szer. Igły miękkie, długie ok. 4 cm, naprzeciwległe, grzebieniasto ułożone, jasnozielone, jesienią żółkną i opadają.

Modrzew europejskiLarix decidua

Drzewo dorastające do ok. 25 m wys. i 10 m śr. Gałęzie cienkie, zwisające, młode z żółtawym  zabarwieniem. Igły miękkie, jasnozielone wyrastające wczesną wiosną, jesienią żółkną i opadają. Gleba żyzna i umiarkowanie wilgotna.

Modrzew europejski „Repens”Larix decidua "Repens"

Niezbyt ekspansywna roślina o pędach zwisających w dół. Szczepiona na pniu tworzy formy  płaczące. Igły niebieskawozielone z poświatą szarości. Małe wymagania glebowe, najlepiej rośnie na glebach świeżych, umiarkowanie wilgotnych.

Sosna czarnaPinus nigra

Drzewo dorastające do 20 m wys. i ok. 10 m szer. W młodości posiada pokrój szeroko  stożkowaty, starsze kopulasty. Igły zebrane w pary (dwuigielne), grube, sztywne, kłujące, ciemnozielone. Małe wymagania uprawowe.

Sosna kosodrzewinaPinus mugo var. Mughus

Krzaczasta forma sosny o powolnym wzroście, osiągająca w wieku 30 lat około 2 m wysokości i średnicy. Pędy krótkie, wzniesione. Igły ciemnozielone, sztywne, często lekko skręcone, zebrane po dwie. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe

Świerk biały „Conica”Picea glauca "Conica"

Karłowy świerk, tworzy gęsty regularny stożek, igły krótkie, zielone.Osiąga około 2 m. wys. Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Świerk kłującyPicea pungens

Drzewo dorastające do 15 m wys. i ok. 4 m szer. o przyroście rocznym ok. 20 cm. Igły srebrzysto-niebieskie. Polecany do różnych typów ogrodów. Drzewo mało wymagające.

Świerk pospolity „Nidiformis”Picea abies "Nidiformis"

Mały krzew dorastający do 1 m wys. i 2,5 m szer. przyrastający ok. 5 cm rocznie z charakterystycznym zagłębieniem w środku „gniazdko” o krótkich, gęstych, delikatnych igłach.

Świerk serbskiPicea omorika

Piękny świerk o wszechstronnym zastosowaniu. Drzewo dorasta do 25 m wys. i ok. 4 m szer. Wąski, strzelisty pokrój uwidacznia się u starszych drzew.  Gałęzie opadająco-wznoszące się (łukowato wygięte).

Żywotnik olbrzymi „Atrovirens”Thuja plicata 'Atrovirens'

Pokrój szeroko stożkowy, intensywnie ciemnozielona barwa łusek, której nie traci  zimą, wzrost bardzo silny, odmiana żywopłotowa. Nadaje się na solitery oraz do formowania.  .

Żywotnik olbrzymi „Kórnik”Thuja plicata "Kórnik

Drzewo gęste o pokroju stożkowym. Wybarwienie zielone, młode przyrosty złocistożółte.Wys.2,5-3 m. (po 10 latach). Szybki wzrost, doskonała na żywopłoty. Gęstość sadzenia co 80 cm. Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Żywotnik wschodniThuja orientalis

Drzewo gęste o pokroju stożkowym. Wybarwienie zielone,gałęzie rozgałęzione wachlarzowato.Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Żywotnik zachodni „Danica”Thuja occidentalis "Danica"

Karłowy, kulisty krzew, pędy koloru jasnozielonego. Wolno rosnąca odmiana do około 0,80m śr. /w wieku 10 lat ok.40 cm.śr/. Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Żywotnik zachodni „HolmstrupThuja occidentalis "Holmstrup"

Małe drzewo o zwartym, szeroko kolumnowym pokroju dorastające do 4 m wys. Ulistnienie ciemnozielone utrzymujące się przez cały rok. Doskonała na niższe żywopłoty.Gęstość sadzenia  ok.50 cm.Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Żywotnik zachodni „RheingoldThuja occidentalis "Rheingold"

Karłowy krzew o stożkowym lub jajowatym pokroju, złocistożółty. Wolno rosnący w wieku 10 lat ok. 1 m. wys. Doskonała na niższe żywopłoty.Gęstość sadzenia ok.50 cm. Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Żywotnik zachodni „Smaragd”Thuja occidentalis "Smaragd"

Odmiana stożkowa, soczystozielona. Nie zmienia barwy na zimę, polecana na żywopłoty nieformowane i solitery.  Średnio silny wzrost około 2,5 m. po 10 latach. Gęstość sadzenia co 70 cm. Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne

Żywotnik zachodni „Spiralis”Thuja occidentalis "Spiralis"

Krzew o pokroju stożkowym,dość silnie rosnąca, zabarwienie ciemnozielone. Pędy śrubowato skręcone. Szybki wzrost, doskonała na żywopłoty. Wys. 3 m, szer. 0,8 m (po 10 latach).Gęstość sadzenia co 60 cm. Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Żywotnik zachodni „Sunkist”Thuja occidentalis "Sunkist"

Odmiana stożkowa, zabarwienie gałązek intensywnie złocistożółte. Średnio silny wzrost około 2,5-3 m wys. Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Żywotnik zachodni „Teddy”Thuja occidentalis "Teddy"

Krzew niewysoki o pokroju zbliżonym do kulistego. Zabarwienie zielone, jesienią fioletowobrązowe. Wys. 0,3 m (po 10 latach). Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Żywotnikowiec japoński „Variegata”Thujopsis dolobrata "Variegata"

Małe drzewo o stożkowatym pokroju dorastające do ok.1 m wys. Gałązki ciemnozielone, błyszczące, grube od spodu kredowo-białe. Wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych i  osłoniętych oraz wilgotnych gleb.

DRZEWA I KRZEWY LIŚCIASTE

TytułNazwa LacinskaOpis
Barwinek pospolityVinca minor

Zadarniająca, płożąca , wieczniezielona krzewinka do 10-30 cm wys. i 50 cm śr . Liście eliptyczne, ciemnozielone, błyszczące. Kwiaty niebieskie pojawiają się w V, powtarza kwitnienie w VIII. Jedna z najcenniejszych roślin okrywowych.

Berberys „Juliany”Berberis julianae

Krzew o wyprostowanych zimozielonych liściach i okolcowanych pędach, wys. 1,5 m. Kwitnie V – VI na żółto, wiąże ciemnogranatowe owoce pokryte sinym nalotem. Nadaje się do małych i dużych ogrodów. Dobrze rośnie na glebach lekkich.

Berberys brodawkowatyBerberis verruculosa

Zimozielony, wolno rosnący krzew o sztywnych, błyszczących zielonych i okolcowanych liściach. Pokrój kulisty. Dorasta do 1 m wys. .Dobrze rośnie na glebach lekkich, nie znosi gleb ciężkich i wilgotnych. Zaleca się do nasadzeń pojedynczych i grupowych.

Berberys ottawski „Superba”Berberis ottawensis "Superba"

Krzew o szerokim pokroju, wys. do 2 m, mocnych kolcach, liściach czerwonych i czerwonych owocach. Może być wykorzystywany na żywopłot ochronny. Małe wymagania glebowe, duża mrozoodporność.

Berberys ThunbergaBerberis thunbergii

Szeroki, rozłożysty, gęsty krzew do 1,5 m wys. Liście małe do 3 cm dł.,zielone, jesienią przebarwiające się. Wiele odmian o liściach w innych kolorach. Najpopularniejsze są odmiany o barwie purpurowej. Owoce – jaskrawoczerwone koraliki utrzymujące się na gałęziach przez zimę. Krzew wszechstronny polecany na żywopłoty i obsadzenia skarp.

Bożodrzew gruczołkowatyAilanthus altissima

Drzewo do 25 m wys. i 10-15 m szer. Liście zielone, do 60 cm długości. Kwiaty zielonkawe zebrane w wiechy VI. Owoce wąskie skrzydlaki. Odporne na zanieczyszczenia i warunki glebowe.

Brzoza brodawkowataBetula pendula

Drzewo ze zwisającymi, drobnymi gałązkami i białą korą. Liście jasnozielone, jesienią żółte. Wys. 15 m, szer. 5 m..

Brzoza brodawkowata „Youngii”Betula pendula "Youngii"

Drzewo o zwieszającej się koronie (przypominającej wyglądem parasol) wys. zależna od poprowadzenia. Liście jasnozielone, biała kora. Wytrzymała na każde warunki.

Budleja Dawida „Black Knight”Buddleja davidii "Black Knight"

Krzewy wyrastające do 2,5 m wys. Liście lancetowate, od spodu pokryte biało-szarym kutnerem. Kwiaty pachnące, ciemnofioletowe VII-IX zebrane w długie (ok. 50 cm) kwiatostany oblatywane przez motyle. Gleba żyzna, przepuszczalna.

Budleja Dawida „Royal Red”Buddleja davidii "Royal Red"

Silnie rosnący krzew do 2 m, szeroko rozgałęziony. Liście z wierzchu ciemnozielone, od spodu pokryte szarym, filcowatym nalotem. Kwiaty purpurowoczerwone, w bardzo dużych, rozgałęzionych wiechach. Wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych.

Budleja Dawida „White Profusion”Buddleja davidii "White Profusion"

Krzewy wyrastające do 2,5 m wys. Liście lancetowate, od spodu pokryte biało-szarym kutnerem. Kwiaty pachnące, białe zebrane w długie (ok. 50 cm) kwiatostany VI-X. Gleba żyzna, przepuszczalna.

Buk pospolityFagus sylvatica

Rozłożyste drzewo o wys. 25m śr.15m. Liście ciemnozielone, błyszczące, jesienią żółtopomarańczowe. Na gleby żyzne, przepuszczalne.

Buk pospolity „Purpurea”Fagus sylvatica "Purpurea"

Rozłożyste drzewo o atrakcyjnych purpurawych,błyszczących liściach , jesienią czerwonobrązowych. Na gleby żyzne, przepuszczalne.

Bukszpan wieczniezielonyBuxus sempervirens

Zimozielony, wolnorosnący, gęsty krzew o ciemnozielonych, błyszczących liściach, doskonale znoszący ciecie i formowanie. Zalecany na niskie i średnie żywopłoty. Małe wymagania glebowe, należy unikać jedynie gleb krańcowo suchych lub mokrych

Dąb czerwonyQuercus rubra

Drzewo dorastające do 20 m. wysokości. Liście zakończone 3-5 parami klap, na jesień przebarwiają się na kolor czerwony. Małe wymagania glebowe, odporny na zanieczyszczenia powietrza.

Dereń białyCornus alba

Szeroki, rozłożysty krzew wys. do 3 m. Pędy czerwone. Liście zielone, jesienią karminowoczerwone. Kwiaty drobne, białe, zebrane w baldachogrona. Kwitnie V-VI. Tolerancyjny na każdą glebę.

Dereń biały „Aurea”Cornus alba "Aurea"

Rozłożysty krzew do 2 m wys. o jasnozielonych, prostych pędach. Liście duże, owalne, jasnożółte. Kwiaty niepozorne. Owoce białe, kuliste. Toleruje każą glebę.

Dereń biały „Elegantissima”Cornus alba "Elegantissima"

Krzew szeroko rozrastający się, dorasta do 2 m. Liście z regularnym, szerokim białym brzegiem, jesienią liście przebarwiają się na czerwono. Małe wymagania glebowe, wysoka wytrzymałość na mrozy.

Dziurawiec „Hidcote”Hypericum "Hidcote"

Niski krzew, dorastający do 1m. Liście lancetowate, ciemnozielone. Kwiaty jaskrawożółte, kwitnące całe lato VI-X. Wymagania glebowe przeciętne. Wymaga okrycia na zimę.

Dziurawiec bezwonny „Excellent Flair”Hypericum inodorum "Excellent Flair"

Niski krzew, dorastający do 1,2m.wys, śr. 1m. Liście lancetowate, ciemnozielone. Kwiaty jaskrawożółte, kwitnące całe lato VI-X.Owoce duże różowawoczerwone. Wymagania glebowe przeciętne. Wymaga okrycia na zimę.

Forsycja „Maluch”Forsythia "Maluch"

Krzew szeroko rozrastający się wysokości do 1 m. Kwiaty jasnożółte, pojawiają się w III – IV przed rozwojem liści. Kwitnienie obfite. Roślinę zaleca się sadzić pojedynczo i w niewielkich grupach. Dobrze rośnie na żyznej, piaszczystej glebie.

Forsycja pośredniaForsythia intermedia

Krzew o ciemnożółtych kwiatach. Wys. 2,5 m. Dobrze rośnie na żyznej, piaszczystej glebie.

Hortensja bukietowa „Grandiflora”Hydrangea paniculata "Grandiflora"

Krzew dorastający do 2 m, z stożkowatymi, długimi (do 30 cm) wiechowatymi kwiatostanami. Kwitnie w VIII – IX, kwiaty białe, w miarę przekwitania różowieją. Wymaga stanowisk osłoniętych, półcienistych, gleba lekko kwaśna, zawierająca próchnicę.

Hortensja krzewiasta „Anabelle”Hydrangea arborescens "Anabelle"

Krzew, dorasta do 1,5 m wys. Kwiatostany półkuliste kremowo-białe do 20 cm śr. Kwitnie na przełomie VII-VIII. Gleba próchniczna, przepuszczalna, wilgotna, kwaśna do obojętnej / nie wapienna/.

Hortensja ogrodowaHydrangea macrophylla

Krzew dorasta do wys. 1,5m śr. 2m. Kwiaty kopulaste bladoróżowe do bladoniebieskich. Gleba próchniczna, przepuszczalna, wilgotna, kwaśna do obojętnej / nie wapienna/.

Hutujnia sercolistna „Chameleon”Houttuynia cordata "Chameleon"

Szybko rozrastająca się bylina wys 15-30 cm. Liście jaskrawo pstre w odcieniach zieleni, bladej żółci i czerwieni. Kwiaty małe białe. Wymaga gleb mokrych, próchnicznych, zasobnych. Można stosować jako roślinę zadarniającą.

Irga Dammera „Skogholm”Cotoneaster dammeri "Skogholm"

Zimozielony krzew do 1 m wys. i 3 m śr. Liście okrągłe, ciemnozielone, błyszczące. Kwiaty białe.  Owoce kuliste, pomarańczowoczerwone, ukryte pod liśćmi. Na każdą glebę.

Irga poziomaCotoneaster horizontalis

Krzew do 1m wys. śr 2m, z szeroko, wachlarzowato rozłożonymi gałęziami. Liście drobne, zielone, błyszczące, przebarwiające się jesienią na czerwono. Kwiaty białoróżowe, kwitnie w VI, owoce jaskrawoczerwone Tolerancyjny na glebę.

Irga rozkrzewionaCotoneaster divaricatus

Krzew 1,5-2 m. wys z szerokorozkładającymi się gałęziami. Liście opadające na zimę ciemnozielone, błyszczące, jesienią przebarwione na czerwono. Kwiaty białe w VI. Owoce ciemnoczerwone VIII-IX. Tolerancyjny na glebę. Na żywopłoty.

Jabłoń „Eleyi”Malus "Eleyi"

Małe drzewko do 5 -6m wys,3-4m śr. Liście błyszczące, ciemnozielone. Kwiaty ciemnopurpurowe.Kwitnie obficie w V.Owoce purpurowoczerwone. Rośnie na glebach dość żyznych, umiarkowanie wilgotnych.

Jabłoń „Royalty”Malus "Royalty"

Rozłożyste, gęste drzewo do 5-6 m wys. Liście błyszczące, jajowate, ciemnoczerwonopurpurowe, przebarwiające się jesienią na czerwono. Kwiaty karmazynowopurpurowe w drugiej poł. wiosny. Owoce liczne, ciemnoczerwone.

Jarząb pospolitySorbus aucuparia

Drzewko o koralowoczerwonych owocach. Pierzaste liście przebarwiają się na czerwono. Wys. 6 m, szer.4 m. Kwiaty białe w baldachogronach V-VI. Małe wymagania glebowe. Odporne na suszę i zanieczyszczenie powietrza.

Jarząb szwedzkiSorbus intermedia

Drzewo zwarte, kuliste. Dorasta do 10-12 m wys i 5-7 m szer. Liście owalne, pod spodem z szarym kutnerem , jesienią żółte. Owoce ciemnoczerwone. Małe wymagania glebowe. Odporne na suszę i zanieczyszczenie powietrza.

Jaśminowiec wonnyPhiladelphus coronarius

Krzew do 3 m wys. Liście ciemnozielone. Kwiaty kremowobiałe, pojedyńcze, duże i silnie pachnące. Wymagają gleb dość żyznych, przepuszczalnych i wapiennych.

Jesion wyniosły „Pendula”Fraxinus excelsior "Pendula"

Drzewo o pokroju zwisającym. Dorasta do 10m. wys. i 8m śr. Liście zielone. . Preferuje gleby żyzne, wilgotne.

Kalina hordowina „Aureovariegata”Viburnum lantana "Aureovariegata"

Duży , zaokrąglony krzew do 3 m wys i śr. Liście bardzo dekoracyjne, pomarszczone, zielone z dużymi złotożółtymi plamami .Kwiaty białokremowe . Owoce jaskrawoczerwone od VII, dojrzałe czarne . Gleba średnio zasobna, wilgotna, przepuszczalna.

Kalina koralowaViburnum opulus

Krzew szybko rosnący, do 3 m wys. i 2 m. śr. Kwiaty białe, zebrane w płaskie baldachy. Owoce koralowo-czerwone, błyszczące, pozostające na roślinie od VIII-XI. Gleba średnio zasobna, wilgotna, przepuszczalna.

Kalina koralowa „Roseum”Viburnum opulus "Roseum"

Krzew do 4 m wysokości z charakterystycznie klapowanymi zielonymi, jesienią purpurowoczerwonymi liśćmi. Kwiatostany kuliste, białe („śnieżna kula”) rozwijają się w V – VI. Kwitnienie bardzo obfite. Owoców nie zawiązuje.Zwana również buldeneż.

Kalina koreańskaViburnum carlesii

Okrągły krzew do 1,5 m wys. o sztywnych pędach. Liście zielone, jajowate, przebarwiające się jesienią na żółtobrązowe. Kwiaty białe, pachnące, kuliste IV-V. Nie ma wymagań siedliskowych.

Kalina sztywnolistnaViburnum rhytidophyllum

Krzew o sztywnych, wzniesionych gałęziach do 3 m wys. Liście zimozielone, grube i sztywne, ciemnozielone i błyszczące, od spodu pokryte gęstym kutnerem. Kwiaty kremowobiałe pojawiają się w V-VI. Owoce czerwone póżniej czarne.

Karagana syberyjska „Pendula”Caragana arborescens "Pendula"

Małe drzewko ze zwisającymi sztywnymi gałęziami, oferowane zwykle w formie szczepionej na pniu. Wysokość uzależniona od wysokości szczepienia. Liście jasnozielone. Kwiaty motylkowe, żółte, w V. Owoce strąki wąskocylindryczne.

Kasztanowiec czerwonyAesculus carnea "Briotii"

Drzewo o kulistej koronie, kwiaty krwistoczerwone zebrane w wiechy, owoce nieliczne, słabo kolczaste.

Ketmia syryjskaHibiscus syriacus

Wyprostowany, wielopędowy krzew dorastający do 2-2,5 m wysokości. Liście ciemnozielone. Kwiaty niebieskofioletowe, pojedyńcze pojawiają się późnym latem. Wymaga próchnicznej, przepuszczalnej gleby. Stanowisko osłonięte.

Kielichowiec wonnyCalycanthus floridus

Rozłożysty krzew o powyginanych gałęziach, dorastający do wysokości 3 metrów. Liście jajowate lub eliptyczne, ciemnozielone, omszone od spodu, pachnące, długości do 15 cm. Jesienią przebarwiają się na złocisty kolor. Kwiaty  pachnące, brunatnoczerwone lub wręcz brązowe.

Klon jawor „Brillantissimum”Acer pseudoplatanus "Brillantissimum"

Drzewo o kulistej koronie, młode liście jasnopomarańczowe, potem złote i cętkowane. Wys. 6 m śr. 8 m. Małe wymagania glebowe, stanowisko słoneczne.

Klon jesionolistny 'Variegatum’Acer negundo 'Variegatum'

Wolnorosnące o szerokiej koronie drzewo do 12 m wys. Pędy zielone z białym nalotem woskowym. Liście białoobrzeżone, najmłodsze z różowymi brzegami. Kwiaty zielonkawożółte w długich zwisających gronach. Owoce orzeszki ze skrzydełkami.

Klon jesionolistny „Flamingo”Acer negundo "Flamingo"

Dość małe drzewo lub duży krzew wys. 5 m i śr.4 m o bardzo efektownych liściach, które początkowo są różowe, a następnie białopstre. Małe wymagania glebowe i wysoka odporność na trudne warunki.

Klon palmowy „Atropurpureum”Acer palmatum "Atropurpureum"

Drzewo lub krzew o wzroście do 5 m; liście głęboko powcinane, ciemnoczerwone, jesienią jaskrawoczerwone. Odmiana stosunkowo wytrzymała na mrozy. Zalecany do nasadzeń w małych ogrodach, ogrodach japońskich.

Klon zwyczajny „Drummondii”Acer platanoides "Drummondii"

Odmiana osiągająca do 12 m. wys. i 7 m. śr o regularnej koronie. Liście białoobrzeżone, bardzo efektowne. Małe wymagania glebowe. Stanowisko słoneczne.

Kolkwicja chińskaKolkwitzia amabilis

Rozłożysty krzew o przewieszających się gałęziach. Wys. i szer. ok. 2,5 m. Kwiaty V,VI dzwonkowate białoróżowe. Mało wymagający.

Krzewuszka cudownaWeigela florida

Krzew o średniej sile wzrostu, do 2 m wys. Liście owalne, ciemnozielone. Kwiaty ciemnoróżowe, w V – VI.Liczne odmiany o różnych barwach kwiatów i liści. Zalecany do nasadzeń pojedyńczych lub w niewielkich grupach. Dobrze rośnie na żyznych, luźnych i dostatecznie wilgotnych glebach.

Laurowiśnia wschodniaPrunus laurocerasus

Zimozielony, zwarty krzew, do 1 m wys. i 2,5 m śr. Liście ciemnozielone, błyszczące, skórzaste,wąskie ok. 11 cm dł. Kwiaty białe zebrane w kłosy. Kwitnie w V. Wymaga stanowisk osłoniętych. Gleba próchniczna, średnio kwaśna.

Lawenda wąskolistnaLavandula angustifolia

Półkrzew zimozielony, ok. 0,4 m wys., 0,5 m śr. o szaro-niebieskich, pachnących kwiatach zebranych w kłosy. Kwitnie od VI-VII. Lubi stanowiska osłonięte i ciepłe, gleby żyzne z dużą zawartością wapna. Wymaga okrycia na zimę.

Leszczyna południowa „Purpurea”Corylus maxima "Purpurea"

Krzew dorastający do 3 m wys. Liście bardzo atrakcyjne ciemnopurpurowe. Kotkowe kwiaty żeńskie ukazują się jeszcze przed pojawieniem pierwszych liści. Owoce – orzeszki laskowe. Wymaga gleb kwaśnych, wilgotnych i lekkich.

Leszczyna pospolita „Contorta”Corylus avellana "Contorta"

Krzew wysokości do 5 m o pogiętych pędach i częściowo poskręcanych zielonych liściach. Pędy mogą być wykorzystane do dekoracji wnętrz. Małe wymagania glebowe, odporność na niskie temperatury i zanieczyszczenia powietrza.

LigustrLigustrum

Zwarty, krzaczasty, gęsty krzew, do 2 m wys. i 2 m śr. Liście szerokoowalne, złotożółte. Kwiaty w gęstych kiściach, małe, białe, pojawiają się latem. Małe wymagania glebowe.

Lilak MeyeraSyringa mayeri

Zwarty krzew do 1,5 m wys o bardzo regularnym półkulistym pokroju. Liście ciemnozielone, pofalowane. Kwiaty fioletowe,zebrane w gęste wiechy, pachnące. Kwitnie obficie V-VI. Gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne.

Lilak pospolitySyringa vulgaris

Krzew wys. 3-4 m, szeroki. Liście zielone, gładkie, sercowate. Kwiatostany duże, na ogół pachnące. Kolor zależny od odmiany. Krzew mało wymagający co do gleby i środowiska.

Lipa drobnolistnaTilia cordata

Drzewo wysokości do 20 m. Liście okrągławe u nasady sercowate, ciemnozielone z wierzchu, od spodu sinozielone. Kwiaty drobne, żółtawobiałe, koniec VI. Roślina miododajna. Wymaga gleb żyznych do przeciętnych. Stanowisk dość wilgotnych.

Lipa szerokolistnaTilia platyphyllos

Pokrój drzewa stożkowaty, liście skrętoległe, karbowane, sercowate, brzeg blaszki liściowej piłkowany, owoce niełupki. Drzewo do nasadzeń soliterowych, także na żywopłot cięty, wykorzystanie do grup, roślina lecznicza, miododajna.

Magnolia „Heaven Scent”Magnolia "Heaven Scent"

Małe drzewko do 3m wysokości. Duże, delikatne, białe z lekkim różowym zabarwieniem kwiaty pojawiają się wczesnym latem. Liście są lśniące łódkowatego kształtu. Może być sadzona w cieniu. Gleba świeża, próchniczna.

Magnolia „Susan”Magnolia "Susan"

Krzew lub drzewo dorastające do wysokości 2 m, obficie kwitnący w kolorze różowo-fioletowym. Kwiaty pojawiają się w V – VI. Roślina zalecana do nasadzeń pojedyńczych, w miejscach reprezentacyjnych. Gleba żyzna, próchniczna.

Magnolia purpurowa „Nigra”Magnolia liliflora "Nigra"

Małe drzewko lub krzew do 3-4 m wysokości. Kwiaty kielichowate,zewnątrz rubinowoczerwone,wewnątrz białe,pojawiają się przed liśćmi. Gleba świeża, próchniczna.

Magnolia Soulange`a „Lennei”Magnolia soulangeana "Lennei"

Drzewo wysokości do 4 m, o charakterystycznych pękatych, purpurowo-różowych kwiatach, przypominających kształtem gruszkę. Kwiaty rozwijają się na przełomie V i VI. Dobrze rośnie na glebie żyznej, próchnicznej.

Mahonia pospolitaMahonia aquifolium

Zimozielony, wolnorosnący krzew. Dorasta do 1 m wys. Liście zielone, skórzaste, kolczasto ząbkowane. Kwiaty żółte pojawiają się w V, owoce granatowe z popielatym nalotem. Roślina na gleby wilgotne, od kwaśnych po obojętne.

Migdałek trójklapowyPrunus triloba

Krzew gęsto ugałęziony, wysokości do 2 m., pędy wyprostowane. Pędy ciemnobrązowe, gęsto owłosione. Liście ciemnozielone. Kwiaty w kształcie małych różyczek, różowe, pełne, IV-V. Na wszystkie rodzaje gleby ogrodowej.Często występuje w formie szczepionej na pniu.

Morwa białaMorus alba

Drzewo o kulistej koronie wys.15 m. Liście szerokojajowate jasnozielone. Owoce jadalne białe,różowe lub fioletowoczarne.Wytrzymałe na niskie temperatury i mało wymagające co do gleby.

Ognik szkarłatnyPyracantha coccinea

Zimozielony, ciernisty krzew do 3 m wys. o gałęziach pionowo wzniesionych. Liście zimozielone, błyszczące. Owoce intensywnie czerwone. Lubi stanowiska osłonięte.Przeciętne warunki glebowe.

Ostrokrzew kolczastyIlex aquifolium

Krzew zwarty, zimozielony z błyszczącymi zielonymi liśćmi zakończonymi niewielkimi kolcami. Formy żeńskie mają ciemno purpurowobordowe pędy a jesienią wytwarzają piękne czerwone jagody. Gleba żyzna,przepuszalna.

Ostrokrzew kolczasty „Argentea Marginata”Ilex aquifolium "Argentea Marginata"

Krzew zwarty, zimozielony z błyszczącymi zielonymi z białymi marginesami liśćmi zakończonymi niewielkimi kolcami. Formy żeńskie mają ciemno zielone pędy a jesienią wytwarzają piękne czerwone jagody. Gleba żyzna,przepuszalna.

Pęcherznica kalinolistna „Luteus”Physocarpus opulifolius "Luteus"

Krzew wysokości do 1,5 m, o czerwono-brązowych liściach. Kwiaty kremowo-białe, kontrastowe w stosunku do liści, rozwijają się w VI. Małe wymagania glebowe, duża odporność na niskie temperatury

Pęcherznica kalinolistna „Luteus”Physocarpus opulifolius "Luteus"

Krzew wysokości do 3 m. i szerokości ok.2,5 m, o jasnożółtych liściach. Kwiaty białe lub różowawe w VI-VII.Małe wymagania glebowe, duża odporność na niskie temperatury. Doskonały na żywopłoty.

Perukowiec podolski „Royal Purple”Cotinus coggygria "Royal Purple"

Krzew do 3 m wys, O ciemnoczerwonych liściach. Efektownych, purpurowych, dużych, puszystych, perukowatych kwiatostanach, pojawiających się w VI – VII. Najlepiej rośnie na glebach suchych, wapiennych.

Pięciornik krzewiastyPotentilla fruticosa

Gęsty, krzew o wysokości i szerokości do 0,8 m. Liście szarozielone. Kwiaty żółte, jaskrawe, duże pojawiające się od VI – X. Kwitnienie obfite. Odmiany kwitną w kolorze białym, pomarańczowym i innych. Zalecany do nasadzeń pojedyńczych, grupowych i na kwitnące, nie cięte żywopłoty. Małe wymagania glebowe.

Pigwowiec japońskiChaenomeles japonica

Ekspansywny, kolczasty krzew .Liście zielone opadają na zimę. Kwiaty pomarańczowe do czerwonych. Owoce żółte, aromatyczne – małe jabłuszka. Mało wymagający.

Platan klonolistnyPlatanus acerifolia-

Drzewo z rozłożystą koroną ,wys. 20-30 m. śr. 25 m. Kora dużymi płatami łuszcząca się. Liście podobne do klonowych zielone. Owoce ozdobne zwisające na długich szypułkach. Gleba przeciętna, wilgotna.

Porzeczka krwistaRibes sanguineum

Zwarty, silnie rozkrzewiony, wzniesiony krzew wys. 2 m. Liście zielone, 5-klapowe, ząbkowane. Kwiaty rurkowate, różowoczerwone, w zwisających gronach, wczesną wiosną. Owoce niebieskoczarne. Gleba średnio żyzna, przepuszczalna.

Robinia akacjowa „Frisia”Robinia pseudoacacia "Frisia"

Drzewo dorastające do 8-10 m. wysokości. Liście intensywnie złocistożółte. Kwiaty białe, miododajne. Bardzo małe wymagania glebowe.

Robinia szczeciniastaRobinia hispida macrophylla

Małe drzewo lub krzew który w naturalnej formie dorasta do około 2 metrów. Najczęściej jednak spotykamy formy szczepione na pniu na wysokości około 1,5 metra. Posiada soczyście zielone liście i pędy pokryte czerwoną szczeciną. Kwiaty pojawiają się późną wiosną w gęstych zwisających gronach w kolorze jaskrawego różu, bezzapachowe. Preferuje suche gleby bez większych wymagań

Rokitnik pospolityHippophae rhamnoides

Krzew lub małe drzewo do 3-6 m. wys. Liście szarozielone, od spodu srebrzystobiałe. Kwiaty żółte. Owoce pomarańczowe gęsto okrywające cierniste pędy. Wytrzymały na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Znosi zasolenie gleby.

RóżaRosa

Inaczej zwane mieszańcami herbacianymi . Ich kwiaty są duże, pełne o bardzo ładnej budowie pąka, który jest osadzony pojedyńczo na pędzie (nadaje się na kwiat cięty). Niektóre z odmian pięknie pachną.

Róża piennaRosa

Róża szczepiona na pniu wygląda niezwykle efektownie, a co ważniejsze nadaje się do hodowli w pojemniku.

Róża pomarszczonaRosa rugosa

Krzew z kolcami do 1-2 m wys. Liście ciemnozielone, błyszczące, pomarszczone. Kwiaty duże, różowoczerwone, pojedyńcze. Owoce pomarańczowoczerwone. Odporny na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Mało wymagający co do gleby. Nadaje się na nieregularne żywopłoty.

Śliwa wiśniowa „Nigra”Prunus cerasifera "Nigra"

Krzew lub drzewo o kulistej koronie. Osiąga 10 m wys. Liście ciemnopurpurowe, piłkowane. Kwiaty różowe (IV). Owoce czerwone. Bardzo wytrzymała na suszę, natomiast niedostatecznie wytrzymała na mrozy. Małe wymagania co do gleby.

Śnieguliczka biała odm.nagaSymphoricarpos albus var.leavigatus

Krzew wys. 1,5-2 m. o wzniesionych gałęziach. Liście jajowate, zielone. Kwiaty różowobiałe. Kwitnie VI-IX. Owoce kuliste białe. Wytrzymały na mrozy i suszę. Mało wymagający co do gleby.

Suchodrzew chińskiLonicera pileata

Zimozielony, okrywowy krzew 50 cm wys. i 1.5 m. śr. Liście błyszczące, zielone. Kwiaty drobne, pachnące, kremowobiałe. Owoce fioletowopurpurowe. Wymaga żyznych, próchnicznych gleb, osłoniętych stanowisk.

Sumak octowiecRhus typhina

Drzewko o dość egzotycznym wyglądzie dorastające do 4-6 m. Pędy widlaste, owłosione. Na końcach pędów purpurowoczerwone owocostany (u roślin męskich). Bardzo małe wymagania glebowe i duża odporność.

Surmia bignoniowaCatalpa bignonioides
Drzewo, dorasta do 10-15 m wys. i 8 m śr. Liście duże, sercowate, dekoracyjne. Kwiaty białe, wewnątrz żółto-pomarańczowe z fioletowymi kropkami. Kwitnie w VII-VIII. Owoce długie, cienkie strąki. Gleba żyzna, wilgotna, przepuszczalna
Tamaryszek drobnokwiatowyTamarix parviflora

Szeroki krzew, o cienkich, łukowato zwisających pędach. Kwiaty różowe, zebrane w wąskich, kłosowatych gronach. Kwitnie obficie (IV-V). Wytrzymały na mrozy i suszę. Wymaga gleb raczej wapiennych

Tawulec TanakiStephanandra tanakae

Krzew o łukowatych, pomarańczowobrązowych pędach. Liście zielone szeroko jajowate, mocno ząbkowane, jesienią przebarwiające się na pomarańczowożółte. Kwiatostany białe do żółtozielonych. Wys. i szer. 2 m.

Tawuła japońska „Crispa”Spiraea japonica "Crispa"

Krzew wys.do 50 cm, o czerwonych kwiatach pojawiających się w VII. Liście strzępiaste, skędzierzawione. Zalecany do nasadzeń pojedyńczych i grupowych. Małe wymagania glebowe, najlepiej rośnie na żyznych, świeżych glebach.

Tawuła japońska „Goldflame”Spiraea japonica "Goldflame"

Krzew o zwartym pokroju, wys.do 60 cm, o zróżnicowanych kolorystycznie liściach – czerwonawych, złotożółtych i częściowo jasnozielonych. Kwitnie na czerwono w VII – IX. Małe wymagania glebowe.

Tawuła van Houtte`aSpiraea vanhouttei

Zwarty krzew do 2 m wys. Liście drobne, ciemnozielone, czerwienieją jesienią. Kwiaty białe w gęstych baldachach okrywają zeszłoroczne pędy. Odporna na mrozy. Nadaje się do pojedyńczych nasadzeń i ciętych żywopłotów. Małe wymagania glebowe.

Tawuła wczesnaSpirea arguta

Krzew wysokości 1-2 m, wolno rosnący, luźno ugałęziony, o cienkich, łukowato przygiętych pędach. Liście drobne, wydłużone. W okresie kwitnienia zwisające gałązki są obficie pokryte śnieżnobiałymi kwiatami. Tawuły mają przeciętne wymagania glebowe i wodne.

Tawułka Arendsa Astilbe arendsii

Wieloletnia bylina dorastająca do 50 cm. wysokości o efektownych kwiatach koloru od białego i kremowego poprzez różowy do czerwonego.Kwitnie początek kwietnia.Wymaga gleby wilgotnej i próchnicznej.

Trzmielina Fortune`a „Emerald`n Gaiety”Euonymus fortunei "Emerald Gaiety"

Zimozielony krzew, o pędach lekko wznoszących się lub płożących. Dorasta do 30 cm. Liście zielone, wąsko biało obrzeżone.. Zalecane do nasadzeń w ogrodach skalnych, na obwódki i niskie żywopłoty.Toleruje próchniczne gleby.

Trzmielina Fortune`a „Emerald`n Gold”Euonymus fortunei "Emerald`n Gold"

Zimozielony, wolnorosnący krzew, początkowo płożący, potem rosnący do góry wys.40cm.Liście zielone z żółtymi obrzeżeniami. Przydatna na niskie żywopłoty.Tolerancyjny na wszystkie gleby

Trzmielina Fortune`a „Sunspot”Euonymus fortunei "Sunspot"

Niski zimozielony krzew,tworzący kobierce o wys.20-30cm. Liście z żółtozłocistym środkiem, na zewnątrz ciemnozielone. Toleruje wszystkie gleby.

Wawrzynek wilczełykoDaphne mezereum
Wiąz polny „Jacqueline Hillier”Ulmus minor "Jacqueline Hillier"

Wolno rosnący, okrągły krzew o wys. ok. 2,5 m. Pędy o interesującym, nieregularnym pokroju. Posiada piękne ulistnienie pozostające do zimy. Mało wymagający.

Wierzba babilońskaSalix babylonica

Małe drzewo o wąskiej koronie i oryginalnie powyginanych pędach. Dorasta do 4-8 m wys. i 4 m szer. Gałęzie spiralnie poskręcane, żółtawe. Liście lancetowate, również poskręcane. Polecana na stanowiska słoneczne i przeciętne gleby

Wierzba biała „Tristis”Salix alba 'Tristis'

Inaczej nazywana wierzbą płaczącą ze wzgędu na charakterystyczne, zwieszające się pędy. Kwitnie wraz z wypuszczeniem liści. Bazie koloru żółtego, licznie oblepiają jasnożółte pędy. Rośnie bardzo szybko, lubi gleby mokre, dobrze znosi cięcie.

Wierzba całolistna „Hakuro – nishiki”Salix integra "Hakuro - nishiki"

Krzew lub drzewko o słabej sile wzrostu, często szczepione na pniu. Charakterystyczne trójbarwne liście (zielono-kremowo-różowe). Małe wymagania glebowe, ale najlepiej rośnie na żyznych, gliniastych, wilgotnych.

Wierzba iwa „Kilmarnock”Salix caprea "Kilmarnock"

Bardzo dekoracyjne drzewko szczepione na pniu z dość małą koroną i pędami zwisającymi ku ziemi. Liście matowozielone. Bazie złocistożółte, pojawiają się przed rozwojem liści na zeszłorocznych pędach.Lubi gleby wilgotne.

Wierzba mandżurska „Tortuosa”Salix matsudana "Tortuosa"

Krzew lub małe drzewo, często kilka pni.Gałęzie wyprostowane i bardzo charakterystyczne spiralnie poskręcane. Pędy żółtawe lub oliwkowozielone. Liście także poskręcane, lancetowate. Sadzona do ogrodów i parków,na otwarte tereny; gałązki cięte do wazonów.
Nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Lubi wilgotne gleby i słoneczne stanowiska. Doskonale znosi przycinanie.

Wiśnia osobliwa odm. kulistaPrunus x eminens 'Umbraculifera'

Odmiana 'Umbraculifera’ tworzy korony bardzo gęste, idealnie kuliste, o średnicy 2–2,5 m (u starych okazów nawet do 5 m . Rośnie bardzo wolno. Liście są małe, ciemnozielone, błyszczące. Drobne, białe kwiaty ukazują się obficie na przełomie kwietnia i maja. Gatunek o niewielkich wymaganiach glebowych.

Wiśnia piłkowana „Amanogawa”Prunus serrulata "Amanogawa"

Drzewo o pokroju kolumnowym. Dorasta do 4-7 m. wys. Kwiaty jasnoróżowe, pełne, delikatnie pachnące. Liście eliptyczne, przebarwiają się na kolor żółopomarańczowy. Rosną na żyznych, wilgotnych, próchnicznych glebach.

Wiśnia piłkowana „Kanzan”Prunus serrulata "Kanzan"

Drzewko, o sztywnych gałęziach, skośnie odstających, tworzące odwrotnie stożkowatą koronę. Liście młode brązowe z długimi ząbkami. Kwiaty duże, zwisają na długich szypułkach, różowe, pełne, śr. do 5 cm, Rosną na żyznych, wilgotnych, próchnicznych gle

Wiśnia piłkowana „Kiku – shidare”Prunus serrulata "Kiku – shidare”

Drzewko o luźnej koronie ze zwisającymi, płaczącymi, nielicznymi gałązkami. Liście zielone, młode brązowe. Kwiaty cimnoróżowe, pełne, skupione w gęste pompony. Rosną na żyznych, wilgotnych, próchnicznych glebach.

Złotlin japoński „Pleniflora”Kerria japonica "Pleniflora"

Krzew dorastający do 1,5-2 m wys.i 1,5 m śr. Kwiaty pełne, pomarańczowo-żółte, bardzo efektowne, rozwijają się od V-IX. Pędy żywozielone, szczególnie ozdobne w okresie zimowym. Na przepuszczalne, niezbyt suche gleby.

Złotokap pospolityLaburnum anagyroides

Rozłożysty krzew lub drzewko do ok. 5 m wys. i śr. 2m. Wzrost silny. Kwiatostany długie, żółte. Kwitnie V-VI. Liście zielone, potrójne.Mało wymagający co do gleby.

Żylistek szorstkiDeutzia scabra

Wysoki, gęsty krzew do 2,5 m wys., Z pełnymi różyczkowatymi białymi kwiatami pojawiającymi się w V – VII. W odmianach kwiaty mają też odcień różu. Liście ciemnozielone szorstkie. Polecany do nasadzeń grupowych i żywopłotowych. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, lekkich.

PNĄCZA

TytułNazwa LacinskaOpis
Akebia pięciolistkowaAkebia quinata

Pnącze 5-6 m.,rocznie 1-3m. Liście półzimozielone. Pędy silnie owijające się wokół podpór. W V kwiaty drobne, żeńskie czekoladowobrązowe, męskie różowe, lekko, cynamonowo pachnące. Owoce kształtem parówki. Do sadzenia przy ogrodzeniach, różnych podporach.

Aktinidia ostrolistnaActinidia arguta
Aktinidia pstrolistnaActinidia kolomikta

Pnącze o smacznych owocach. Rośnie silnie, dorastając do 4 m. Liście zielone z białoróżowymi przebarwieniami. Kwitnie w VI. Owoce dojrzewają w X. Wytrzymuje mrozy do około -25 st.C. Przycinać najlepiej późną jesienią lub zimą (przed rozpoczęciem weg

Bluszcz pospolityHedera helix

Zimozielone pnącze wspinające się za pomocą korzeni przybyszowych. Dorasta do 20-30 m. Liście skórzaste, ciemnozielone. Nie lubi gleb suchych i kwaśnych.

Bluszcz pospolity „Erecta”Hedera helix "Erekta"

Zimozielone pnącze wspinające się za pomocą korzeni przybyszowych. o wyprostowanych sztywnych pędach. Liście skórzaste, ciemnozielone. Nie lubi gleb suchych i kwaśnych.

Bluszcz pospolity „Goldheart”Hedera helix "Goldheart"

Pnącze średnio silnie rosnące do 3-6 m. Główną ozdobę stanowią liście, ciemnozielony brzeg podkreśla żółty środek liścia. Roślina powinna być sadzona w miejscach osłoniętych. Nie lubi gleb suchych i kwaśnych.

Cytryniec chińskiSchisandra chinensis

Pnącze do 7 m wys. o ciemnozielonych, błyszczących liściach, przebarwiających się w jesieni na kolor żółty. Pachnące, białe lub różowe kwiaty, pojawiające się w okresie V, a także szkarłatnoczerwone, jadalne owoce.

Dławisz okrągłolistnyCelastrus orbiculatus

Silnie rosnące pnącze, dorasta do 12 m. Ozdobą są lekko okrągłe zielone liście, jesienią przebarwiające się na żółto oraz kuliste żółto-czerwone owoce. Pnącze ma dużą tolerancję co do gleby i światła, mrozoodporne.

Glicynia chińskaWisteria sinensis

Piękne pnącze. Wyrasta do ok. 10 m wys. 1-2 m rocznie. Kwitnie na przełomie V-VI, często powtarzając kwitnienie w lecie. Cięcie przyśpiesza kwitnienie i jego obfitość. Kwiaty pachnące. Gleba żyzna, wilgotna, przepuszczalna.

Glicynia kwiecista „Alba”Wisteria floribunda "Alba"

Kwiaty białe, w długich groniastych kwiatostanach V-VI. Rozpoczyna kwitnienie w 8-10 roku. Dorasta do 10m (1-3m rocznie). Stanowiska osłonięte. W ostre zimy może przemarzać. Rośnie na glebach żyznych, luźnych i dostatecznie wilgotnych.

Hortensja pnącaHydrangea anomala subsp. petiolaris

Samoczepne pnącze, osiągające wysokość do 7 m. Kwiaty białe, zebrane w płaskie kwiatostany, pojawiają się w VI – VII. Gleba próchniczna, przepuszczalna, wilgotna, kwaśna do obojętnej / nie wapienna/.

Kokornak wielkolistnyAristolochia durior

Krzew do 3 m wys, O ciemnoczerwonych liściach. Efektownych, purpurowych, dużych, puszystych, perukowatych kwiatostanach, pojawiających się w VI – VII. Najlepiej rośnie na glebach suchych, wapiennych.

Milin amerykański „Flamenco”Campsis radicans "Flamenco"

Odmiana o pięknych czerwonych, trąbkowych kwiatach, pojawiających się w VII-IX. Pnącze o silnym wzroście i dlatego wymaga podpór a nawet podwiązywania. Lepiej rośnie na glebach żyznych, wilgotnych, przepuszczalnych.

Milin amerykański „Flava”Campsis radicans "Flava"

Odmiana o żółtych, trąbkowych kwiatach, pojawiających się w VII-IX. Pnącze o silnym wzroście i dlatego wymaga podpór a nawet podwiązywania. Lepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych,umiarkowanie wilgotnych.

PowojnikClematis

Pnącze w wielu odmianach o różnej sile wzrostu, wymagające podpór. Kwiaty różne w zależności od odmiany. Najlepiej rosną na glebach żyznych, świeżych. Powinny być corocznie przycinane.

Rdest AubertaFallopia auberti

Szybko i bujnie rosnące pnącze do 12 m długości. Liście szczawiopodobne, kwiaty białe, pojawiające się z końcem lata. Roślinę zaleca się sadzić przy pergolach i innych mocnych podporach. Dobrze rośnie na żyznych glebach.

Wiciokrzew Henry`egoLonicera henryi

Pnącze zimozielone, Liście lancetowate o ciemnozielonej barwie. Kwiaty prawie purpurowe.Kwitnie VI-VII. Jesienią pojawiają się drobne, ciemnoniebieskie owoce. Wymaga stanowisk osłoniętych. Nie jest wymagające co do gleby.

Wiciokrzew japoński „Aureoreticulata”Lonicera japonica "Aureoreticulata"

Pnącze osiągające 3 m wys. Liście bardzo interesujące zielone z żółtym wyraźnym unerwieniem. Kwiaty niezbyt liczne, jasnożółte. Może rosnąć na przeciętnych glebach.

Wiciokrzew pomorski „Serotina”Lonicera periclymenum "Serotina"

Pnącze silnie wijące się, dorastające do 4 m wys. Kwiaty fioletowoczrwone na zewnątrz, beżowe wewnątrz, rozwijające się w VI-X. Owoce czerwone. Małe wymagania glebowe, niezbyt suche stanowiska.

Wiciokrzew przewiercieńLonicera caprifolium

Pnącze o kremowych, pachnących kwiatach oraz pomarańczowych owocach . Kwitnie V-VI, owocuje VII-IX. Nie jest szczególnie wymagające co do gleby. Polecany na pergole i ogrodzenia jako pnącze bardzo szybko rosnące.

Wiciokrzew TellmannaLonicera tellmanniana

Pnącze o żółtopomarańczowych pachnących kwiatach, rozwijających się w VI – VII i pomarańczowych owocach. Osiąga wysokość do 5 m. Zaleca się sadzić przy pergolach i innych podporach. Dobrze rośnie na świeżych, próchnicznych glebach.

Winnik zmienny „Elegans”Ampelopsis glandulosa "Elegans"

Pnącze dorastające do 2 m wys. Ozdobne zarówno z trójbarwnych: biało-różowo-zielonych liści jak i z kulistych niebieskofioletowych owoców. Wymaga stanowisk osłoniętych i raczej żyznej gleby.

Winobluszcz pięciolistkowyParthenocissus quinquefolia

Pnącze wys. 10-12 m, gęste, szybko rosnące. Liście duże, zielone, jesienią purpurowoczerwone.Wytrzymałe na niskie temperatury i mało wymagające co do gleby

Winobluszcz trójklapowy „Veitchii”Parthenocissus tricuspidata "Veitchii"

Silnie rosnące do 20 m pnącze samoczepne. Ciemnozielone 3-klapowe,dachówkowato ułożone liście pięknie przebarwiają się jesienią na szkarłatny kolor. Roślina raczej mało wymagająca,do sadzenia w miejscach osłoniętych.

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

Jabłonie:
ODMIANA OWOCE: TERMIN OWOCOWANIA:
OLIWKA ŻÓŁTA średniej wielkości o jasnozielonkawej skórce,kwaskowate aromatyczne. druga poł. lipca
GENEVA EARLY średniej wielkości, kulistosplaszczony, zielonkawożółty, w dużej części pokryty czerwonym, rozmytym rumieńcem koniec lipca
SZAMPION duże lub średniej wielkości (70-80 mm) o kształcie kulistym, skórka żółto-zielona pokryta w 70% karminowo- pomarańczowym rozmyto-paskowatym rumieńcem. Miąższ kruchy, słodki, soczysty, lekko kwaskowaty, koloru zielonkawo-białego początek października (w przechowalni do lutego)
RED BOSKOOP duży lub bardzo duży o kształcie baryłkowatym, nieregularnym, skórka średniej grubości, zielonkawożółta, silnie ordzawiona, szorstka z rozmyto-paskowanym rumieńcem, miąższ gruboziarnisty, dość kwaśny o korzennym smaku. połowa października
IDARED Średnie, kuliste, spłaszczone. Skórka mocna błyszcząca, jasnożółta z zielonkawym odcieniem i jasnoczerwonym rozmytym rumieńcem.Miąższ biały drobnoziarnisty, soczysty, lekko kwaskowaty. październik (w przechowalni do stycznia)
ELSTAR średniej wielkości, skórka gladka, sucha zielonożółta, pokryta na stronie nasłonecznionej cegloastym rumieńcem, zagłębienie kielichowe i szypułkowe ordzawione, miąższ białożółty, ścisły, soczysty, słodki, kwaskowaty, bardzo smaczny październik(w przechowalni do lutego)
JONAGOLD-JONICA Owoce duże i bardzo duże wielkości (70-90 mm) o kształcie kolisto-stożkowym. Skórka żółtozielona pokryta w 60-70% jasnoczerwonym miłym dla oka rumieńcem. Miąższ żółty, aromatyczny, zbity, słodko-winny równocześnie z Golden D. lub kilka dni wcześniej (w przechowalni do lutego)
GOLDEN DELICIOUS Owoc średniej wielkości (70-80mm) o kształcie kolisto-stożkowatym, lekko żebrowany w części przykielichowej. Skórka lekko błyszcząca, sucha, zielonkowata, która w miarę dojrzewania zmienia kolor na złocisto żółty. Często od strony nasłonecznionej na owocach pojawia się delikatny łososiowy rumieniec. Miąższ żółty, soczysty, silnie, aromatyczny, bardzo słodki. połowa października(w przechowalni do lutego)
GLOSTER Owoc duży wielkości(70-85 mm) o kształcie podłużno-stożkowatym, lekko żebrowany w części przy kielichowej. Skórka błyszcząca, zielono-żółta pokryta w 80-90% ciemno-czerwonym rozmytym intensywnym rumieńcem. Miąższ silnie zwarty, zielonkawy, soczysty słodko-kwaśny. druga poł. października(w przechowalni do lutego)
Grusze:
ODMIANA OWOCE TERMIN OWOCOWANIA
BONKRETA WILLIAMSA Średniej wielkości, wydłużony o nierównej powierzchni. Miąższ soczysty, winny, aromatyczny, bardzo smaczny. jest odmianą zarówno deserową jak też jedną z najlepszych na przetwory Poczatek września
LUKASÓWKA Duży, wyrównany, zielonkawożółty, pokryty lekkim karminowym rumieńcem.Miąższ słodko winny dość smaczny Koniec września
KONFERENCJA Średniej wielkości, zielonkawobrązowy, wydłużone, często ordzawiony. Miąższ soczysty, bardzo słodki, smaczny. Odmiana deserowa Dobrze znosi transport. Koniec września ew. początek października
KOMISÓWKA Duży lub średni, o powierzchni falistej ze słabym pomarańczowo-brązowym rumieńcem. Miąższ soczysty, aromatyczny nadzwyczaj smaczny. Odmiana wybitnie deserowa Uważane są za najsmaczniejsze w Europie środkowej Pierwsza połowa października
GENERAL LECLERC Średniej wielkości, zielonkawo-żółty. Miąższ soczysty i bardzo smaczny. Występujące ordzawienie owocu jest uważane jako ozdoba a nie wada. Odmiana deserowa Pierwsza dekada października
Czereśnie:
ODMIANA OWOCE TERMIN OWOCOWANIA
RIVAN Średnie ciemnoczerwone, winno-słodkie, smaczne. Pierwszy tydzień dojrzewania czereśni. Przełom V/VI
BURLAT Duży ( ok. 6,5 - 7 g), ciemnoczerwony, lśniący, wysokiej jakości atrakcyjny. Trzeci tydzień dojrzewania czereśni
VEGA Duży (ok. 7,5-8,5 g), szerokosercowaty, jasnożółty na ponad 75% powierzchni pokryty karminowym rumieńcem, mało podatny na pękanie, bardzo smaczny Czwarty tydzień dojrzewania czereśni
VAN Duży (ok. 6,5-7,5 g), w pełnej dojrzałości ciemnoczerwony, bardzo smaczny, dość podatny na pękanie, transport znosi dobrze Przełom piątego i szóstego tygodnia dojrzewania czereśni
BUTNERA CZERWONA Duży ( ok. 7,5-8 g), jasnożółty na powierzchni około 70-90% pokryty czerwonym rumieńcem, smaczny, mało podatny na pękanie w czasie deszczu, dobrze znoszą transport W szóstym tygodniu dojrzewania czereśni
HEDELFIŃSKA Duży (ok. 7-9 g), wiśniowobrązowy, wydłużony, bardzo smaczny, podatny na pękanie w czasie deszczu ale dobrze znosi transport Koniec szóstego tygodnia dojrzewania czereśni
KORDIA Duży (ok. 7,5-9 g), ciemnoczerwony, wyjątkowo wysokiej jakości, typu chrząstki, mało podatny na pękanie, dobrze znosi transport Jedna z najpóźniejszych odmian czereśni
Wiśnie:
ODMIANA OWOCE TERMIN OWOCOWANIA
NORTH STAR Średniej wielkości (ok. 5 g),ciemnoczerwone ,średnio kwaśne, smaczne, o ciemnowiśniowym soku. Początek lipca
PANDY 103 Bardzo duże, wiśniowoczerwone, soczyste, przyjemnie kwaśne, smaczne, dobrze odchodzące od pestki. Druga dekada lipca.
GRONIASTA Z UJFEHERTOI Duże, czerwone, słodko-kwaśne, bardzo smaczne. Odmiana samopylna. Druga połowa lipca, kilka dni przed Łutówką.
ŁUTÓWKA Duże (ok. 6-7 g), ciemnowiśniobrązowe. Miąższ soczysty, kwaśny Przełom lipca i sierpnia
Brzoskwinie:
ODMIANA OWOCE TERMIN OWOCOWANIA
ROYALVEE średniej wielkości (ok. 80-125g), owalny, regularny. Skórka jasnopomarańczowa z czerwonym rumieńcem pokrywającym 40-80% powierzchni owocu. Miąższ jaskrawożółty, średnio zwięzły, częściowo odchodzący od pestki Pierwsza połowa sierpnia, około 5-10 dni przed odmianami Redhaven i Reliance
RELIANCE Średniej wielkości ok. (80-130 g), kulisty, niezbyt regularny. Skórka zielonopomarańczowa z czerwonym rumieńcem pokrywającym 30-70% powierzchni owocu. Miąższ żółtopomarańczowy, minimalnie zabarwiony przy pestce, średniozwięzły, w przejrzałych owocach staje się mączysty, dobrze odchodzi od pestki Połowa sierpnia, nieco przed lub równocześnie z odmianą Redhaven
REDHEVEN Duży (ok. 100-160g), kulisty, regularny. Skórka złocistożółta z jaskrawoczerwonym rumieńcem pokrywającym 50-80% powierzchni owocu. Miąższ żółtopomarańczowy z czerwonymi smugami przy pestce, jędrny, dobrze odchodzący od pestki Między 20 a 25 sierpnia
INKA Duży ( około 90-160 g), owalny. Skórka ciemnożółta, z czerwonym rumieńcem pokrywającym 25-50% powierzchni owocu. Miąższ żółtokremowy, minimalnie zabarwiony przy pestce, średnio zwięzły, dobrze odchodzi od pestki Koniec sierpnia, 10-15 dni po odmianach Redhaven i Reliance
VELVET Średnie, kuliste, jasnopomarańczowe z jaskrawym, czerwonym rumieńcem. Koniec sierpnia
Morele:
ODMIANA OWOCE TERMIN OWOCOWANIA
WCZESNA Z MORDEN Średnie, jajowate, jasnopomarańczowe. Miąższ pomarańczowy, ścisły, delikatny, lekko aromatyczny, melonowaty, bardzo dobrze odstający od pestki. Druga dekada lipca
EARLY ORANGE Owoce są średniej wielkości (30-45 g), kulistoowalne. Skórka jest ciemnopomarańczowa z jaskrawoczerwonym, rozmytym rumieńcem, słabo omszona. Miąższ jest ciemnopomarańczowy, zwięzły, średnio soczysty, aromatyczny i bardzo smaczny. Pestka dobrze odchodzi od miąższu.Odmiana nie wymaga zapylaczy. Dojrzewa w drugiej połowie lipca.
SOMO Średnie, kulisto-owalne, ciemnopomarańczowe. Miąższ ciemnopomarańczowy, zwięzły, soczysty, słodki, aromatyczny, smaczny. Druga połowa sierpnia.
Close Menu