Trawińscy - Szkółka Drzew i Krzewów

henryków, dolny śląsk
tel/fax: 74 8105253, kom. 502 048 583, kom. 503 003 182

line decor
line decor
 
 
 
 
 
 
 
KATALOG - rośliny w naszej ofercie
 
  DRZEWA I KRZEWY IGLASTE

Nazwa łacińska

Nazwa polska

Opis

Abies concolor             

Jodła kalifornijska  

Drzewo o regularnym, stożkowym pokroju, silnie rosnące. Igły niebieskawe długie, szyszki duże. Wys. 10-12 m(po 30 latach). Gleba piaszczysta, znosi suszę.

Abies koreana            

Jodła koreańska      

Drzewo gęste, pokrój stożkowy. Igły dwubarwne, krótkie, szyszki dekoracyjne, zielone lub fioletowe ( już na  1-1,5 m.drzewku). Wzrost powolny wys. ok. 3-4 m (po 30latach).

Abies nordmanniana         

Jodła kaukaska       

Drzewo do 30 m wys. i ok. 4 m średnicy. Igły ciemnozielone, błyszczące. Odporna na warunki glebowe i atmosferyczne.

Chamaecyparis lawsoniana "Alumii"

 Cyprysik Lawsona "Alumii"           

Krzew gęsty o pokroju stożkowym. Zabarwienie niebieskozielone. Wys. 3 m (po 30 latach). Małe wymagania glebowe i środowiskowe

Chamaecyparis lawsoniana "Ellwoodii"             

Cyprysik Lawsona "Ellwoodii"        

Kolumnowa, wolnorosnąca forma ogrodowa, wysokości 2-3 m, o sinozielonym zabarwieniu igieł. Niezupełna odporność na mróz. Wymaga gleb dostatecznie wilgotnych, przepuszczalnych i żyznych, stanowisk osłoniętych.

Chamaecyparis pisifera "Boulevard"
                           

Cyprysik groszkowy "Boulevard"      

Odmiana o wąskostożkowym pokroju, igły miękkie, nie kłujące, srebrzystoniebieskie. Wolno   rosnący, osiągający około 2,5 m. wys. po 10 latach. Wymaga gleb dostatecznie wilgotnych, przepuszczalnych i żyznych, stanowisk osłoniętych.

Chamaecyparis pisifera "Filifera Aurea"

Cyprysik groszkowy "Filifera Aurea" 

Krzew szerokostożkowy, rozgałęzienia nietypowe, złocistożółte. Wolno rosnący, osiągający o   koło 1,5 m wys.

Juniperus chinensis "Blue Alps"

Jałowiec chiński "Blue Alps"        

Silnie rosnący krzew osiągający po 10 latach 2 m.wysokości.Igły srebrzystoniebieskie,końce  pędów lekko zwisają. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe.

Juniperus chinensis "Expansa Variegata"

Jałowiec chiński "Expansa Variegata"

Krzew niski, rozłożysty. Zabarwienie ciemnozielone z kremowymi przebarwieniami. Wys. 0,3 m, szer. 1,2 m (po 10 latach). Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Juniperus chinensis "Kuriwao Gold"

Jałowiec chiński "Kuriwao Gold"     

Dekoracyjny krzew o pokroju szerokiej kolumny. Pędy wiosną złocistożółte. Wys. 1 m i szer. 0,5 m (po 10 latach). Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Juniperus chinensis "Monarch"

Jałowiec chiński "Monarch"          

Odmiana o strzelistym, drzewiastym, wąskostożkowym wzroście, często nieregularnym. Ulistnienie igiełkowate, sztywne, kłujące, niebieskozielono zabarwione. Uzyskują ok. 1,5 m wys./po 10 latach/.Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Juniperus chinensis "Plumosa Aurea"
     

Jałowiec chiński "Plumosa Aurea"    

Karłowa, krzaczasta forma, po 10 latach do 1 m wys. przy podobnej średnicy. Ulistnienie złocistożółte, zimą brązowożółte, końce pędów lekko zwisające. Wymagania glebowe i wilgotnościowe niewielkie.

Juniperus chinensis "Stricta"            

Jałowiec chiński "Stricta"     

Gesta stożkowa odmiana jałowca, igły niebieskozielone, kłujące. Wolno rosnąca do około    3 m wys. Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Juniperus chinensis "Variegata"
                           

Jałowiec chiński "Variegata"        

Krzew gęsty o stożkowatym pokroju. Wybarwienie zielononiebieskawe. Fragmenty pędów białe lub kremowe. Bardzo oryginalny. Wys. 3-4 m. Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe

Juniperus communis "Depressa Aurea"

Jałowiec pospolity "Depressa Aurea" 

Krzew o pokroju horyzontalnym dorastający do 50 cm wys. i ok. 1,5 m szer. Młode pędy intensywnie żółte (wiosną), z wiekiem zmieniają barwę na żółto-brązową. Małe wymagania  glebowe i wilgotnościowe.

Juniperus communis "Hibernica"
                        

Jałowiec pospolity "Hibernica"      

Krzew światłolubny, zwarty, o pokroju wąsko kolumnowym dorastający do 3,5 m wys. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od suchych, zimowych wiatrów oraz na suchych i piaszczystych glebach

Juniperus communis "Repanda"

Jałowiec pospolity "Repanda"        

Karłowa, płożąca odmiana jałowca, igły zielone nie kłujące. Wolno rosnący, osiągający około 0,5 m wys. przy 2,5 m średnicy. Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Juniperus communis "Suecica Aurea"

Jałowiec pospolity "Suecica Aurea"  

Krzew zwarty o kolumnowym pokroju i żółtym zabarwieniu igieł. Wys. do 1,5 m. Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Juniperus horizontalis "Wiltonii"

Jałowiec płożący "Wiltonii"         

Krzew płożący, dorasta do ok. 15 cm wys. i 2 m śr. Gałązki zielono-niebieskie, bardzo wiotkie, rozgałęziające się, pełzając po ziemi tworzą gęsty "dywan". Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Juniperus media "Old Gold"

Jałowiec pośredni "Old Gold"        

Krzew o żółtym zabarwieniu igieł. Dorasta do 40cm wys. I 1 m szer./po 10 latach/. Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Juniperus media "Pfitzeriana Aurea"

Jałowiec pośredni "Pfitzeriana Aurea"

Krzew rozłożysty o złocistym zabarwieniu młodych przyrostów. Do 1 m wys. i 2-3 m śr./ po 10 latach/. Młode pędy przewisają. Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Juniperus sabina  Jałowiec sabiński   Płożący się nisko po ziemi, silnie rozgałęziony na boki krzew. Pędy niemal okrągłe na przekroju, pokładające się i podnoszące.Nadaje się do ogrodów skalnych, na murki, skarpy, trawniki. Jest bardzo wytrzymały na niekorzystne warunki środowiska. Typowy gatunek rośnie bardzo silnie i szybko, osiągając wysokość do 1 m i kilka metrów średnicy.

Juniperus sabina "Tamariscifolia"

Jałowiec sabiński "Tamariscifolia"  

Karłowy niski krzew, szarozielony. Powolny wzrost osiągający 0,3m. wys. przy 2 m śr. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe.

Juniperus sabina "Variegata"

Jałowiec sabiński "Variegata"       

Karłowa odmiana o niskim, krzaczastym pokroju, pędy o zielonym zabarwieniu z charakterystycznymi kremowymi fragmentami pędów. Osiąga około 0,5 m wys. przy 1,5 m śr. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe.

Juniperus scopulorum"Skyrocket"

Jałowiec skalny "Skyrocket"         

Odmiana jałowca o pokroju strzelistym, pędy szarozielone. Szybko rosnąca, wys. 4m./po 10  latach/ Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe.

Juniperus squamata "Blue Carpet"

Jałowiec łuskowaty "Blue Carpet"    

Krzew o płożącym pokroju i srebrzystoniebieskim zabarwieniu igieł. Dosyć silnie rosnącyokoło 0,5 m wys. przy 2 m śr.. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe.

Juniperus squamata "Blue Star"

Jałowiec łuskowaty "Blue Star"      

Forma nieregularnej kuli, niebieska. Wolno rosnący 0,5 m wys. przy 0,7 m śr. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe.

Juniperus squamata "Meyeri"

Jałowiec łuskowaty "Meyeri"         

Odmiana krzaczasta, igły gęsto osadzone, srebrzystoniebieskie. Średnio silny wzrost około 1 m wys./ po 10 latach/. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe

Juniperus virginiana "Hetz"

Jałowiec wirginijski "Hetz"         

Krzew o luźnym pokroju, dorasta do ok. 1 m wys. i 2,5 m śr./ po 10 latach/. Igły o  szaro-niebieskim, trwałym zabarwieniu. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe.

Larix decidua        

Modrzew europejski                  

Drzewo dorastające do ok. 25 m wys. i 10 m śr. Gałęzie cienkie, zwisające, młode z żółtawym  zabarwieniem. Igły miękkie, jasnozielone wyrastające wczesną wiosną, jesienią żółkną i opadają. Gleba żyzna i umiarkowanie wilgotna.

Larix decidua "Repens"     

Modrzew europejski "Repens"         

Niezbyt ekspansywna roślina o pędach zwisających w dół. Szczepiona na pniu tworzy formy  płaczące. Igły niebieskawozielone z poświatą szarości. Małe wymagania glebowe, najlepiej rośnie na glebach świeżych, umiarkowanie wilgotnych.

Metasequoia glyptostroboides
                           

Metasekwoja chińska                 

Piękne drzewo o wąsko stożkowatym pokroju, odporne na mróz, dorastające do 30 m wys. i ok. 7m szer. Igły miękkie, długie ok. 4 cm, naprzeciwległe, grzebieniasto ułożone, jasnozielone, jesienią żółkną i opadają.

Picea abies "Nidiformis"   

Świerk pospolity "Nidiformis"       

Picea abies "Nidiformis"    Mały krzew dorastający do 1 m wys. i 2,5 m szer. przyrastający ok. 5 cm rocznie z charakterystycznym zagłębieniem w środku "gniazdko" o krótkich, gęstych, delikatnych

Picea glauca "Conica"      

Świerk biały "Conica"               

Karłowy świerk, tworzy gęsty regularny stożek, igły krótkie, zielone.Osiąga około 2 m. wys. Małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Picea omorika              

Świerk serbski                      

Piękny świerk o wszechstronnym zastosowaniu dorastający do 25 m wys. i ok. 4 m szer. Wąski, strzelisty pokrój uwidaczniający się u starszych drzew, gałęzie opadająco-wznoszące się(łukowato wygięte).

Picea pungens              

Świerk kłujący                      

Drzewo dorastające do 15 m wys. i ok. 4 m szer. o przyroście rocznym ok. 20 cm. Igły srebrzysto-niebieskie. Polecany do różnych typów ogrodów. Mało wymagające

Pinus mugo var. Mughus 

Sosna kosodrzewina                  

Krzaczasta forma sosny o powolnym wzroście, osiągająca w wieku 30 lat około 2 m wysokości przy podobnej średnicy. Pędy krótkie, wzniesione. Igły ciemnozielone, sztywne, często lekko skręcone, zebrane po dwie. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe.

Pinus nigra              

Sosna czarna                        

Drzewo dorastające do 20 m wys. i ok. 10 m szer. W młodości posiada pokrój szeroko  stożkowaty, z wiekiem kopulasty. Igły zebrane w pary (dwuigielna), grube, sztywne, kłujące, ciemnozielone. Małe wymagania uprawowe.

Pseudotsuga menziesii    

Daglezja zielona                     

Szybko rosnące drzewo o pokroju szerokostożkowym,osiągające po 30 latach ok.15 m. wysokości.Igły zielone.Wymagania glebowe przeciętne.

Taxus baccata         

Cis pospolity                       

Wielopędowy, wolno rosnący krzew, dorastający do ok.5 m wys. o pokroju stożkowym i zielonej barwie ulistnienia.Wymaga dosyć żyznych i wilgotnych gleb.

Thuja occidentalis "Danica"                         

Żywotnik zachodni "Danica"          

Karłowy, kulisty krzew, pędy koloru jasnozielonego. Wolno rosnąca odmiana do około 0,80m śr. /w wieku 10 lat ok.40 cm.śr/. Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Thuja occidentalis "Holmstrup"
                           

Żywotnik zachodni "Holmstrup"       

Małe drzewo o zwartym, szeroko kolumnowym pokroju dorastające do 4 m wys. Ulistnienie ciemnozielone utrzymujące się przez cały rok. Doskonała na niższe żywopłoty.Gęstość sadzenia  ok.50 cm.Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Thuja occidentalis "Rheingold"
                           

Żywotnik zachodni "Rheingold"       

Karłowy krzew o stożkowym lub jajowatym pokroju, złocistożółty. Wolno rosnący w wieku 10 lat ok. 1 m. wys. Doskonała na niższe żywopłoty.Gęstość sadzenia ok.50 cm. Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Thuja occidentalis "Smaragd"
                           

Żywotnik zachodni "Smaragd"         

Odmiana stożkowa, soczystozielona.Nie zmienia barwy na zimę, polecana na żywopłoty nieformowane. Średnio silny wzrost około 2,5 m. po 10 latach. Gęstość sadzenia co 60 cm. Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Thuja occidentalis "Spiralis"
                           

Żywotnik zachodni "Spiralis"        

Krzew o pokroju stożkowym,dość silnie rosnąca, zabarwienie ciemnozielone. Pędy śrubowato skręcone. Szybki wzrost, doskonała na żywopłoty. Wys. 3 m, szer. 0,8 m (po 10 latach).Gęstość sadzenia co 60 cm. Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Thuja occidentalis "Sunkist"                          

Żywotnik zachodni "Sunkist"         

Odmiana stożkowa, zabarwienie gałązek intensywnie złocistożółte. Średnio silny wzrost około 2,5-3 m wys. Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Thuja occidentalis "Teddy" 

Żywotnik zachodni "Teddy"           

Krzew niewysoki o pokroju zbliżonym do kulistego. Zabarwienie zielone, jesienią fioletowobrązowe. Wys. 0,3 m (po 10 latach). Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Thuja orientalis           

Żywotnik wschodni                   

Drzewo gęste o pokroju stożkowym. Wybarwienie zielone,gałęzie rozgałęzione wachlarzowato.Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Thuja plicata "Kórnik"     

Żywotnik olbrzymi "Kórnik"          

Drzewo gęste o pokroju stożkowym. Wybarwienie zielone, młode przyrosty złocistożółte.Wys.2,5-3 m. (po 10 latach). Szybki wzrost, doskonała na żywopłoty. Gęstość sadzenia co 80 cm. Lubi gleby żyzne i dostatecznie wilgotne.

Thuja plicata 'Atrovirens'

Żywotnik olbrzymi   "Atrovirens"          

Pokrój szerokostożkowy, intensywnie ciemnozielona barwa łusek, wzrost bardzo silny, odmiana żywopłotowa.

Thujopsis dolobrata "Variegata"
                           

Żywotnikowiec japoński "Variegata"  

Małe drzewo o stożkowatym pokroju dorastające do ok.1 m wys. Gałązki ciemnozielone, błyszczące, grube od spodu kredowo-białe. Wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych i  osłoniętych oraz wilgotnych gleb.

wróć do góry

DRZEWA  I  KRZEWY LIŚCIASTE

Nazwa łacińska

Nazwa polska

Opis

Acer negundo "Flamingo"

Klon jesionolistny "Flamingo"

Dość małe drzewo lub duży krzew wys. 5 m i śr.4 m o bardzo efektownych liściach, które początkowo są różowe, a następnie białopstre. Małe wymagania glebowe i wysoka odporność na trudne warunki.

Acer negundo 'Variegatum'

Klon jesionolistny 'Variegatum'

Wolnorosnące o szerokiej koronie drzewo do 12 m wys. Pędy zielone z białym nalotem woskowym. Liście białoobrzeżone, najmłodsze z różowymi brzegami. Kwiaty zielonkawożółte w długich zwisających gronach. Owoce orzeszki ze skrzydełkami.

Acer palmatum "Atropurpureum"

Klon palmowy "Atropurpureum"

Drzewo lub krzew o wzroście do 5 m; liście głęboko powcinane, ciemnoczerwone, jesienią jaskrawoczerwone. Odmiana stosunkowo wytrzymała na mrozy. Zalecany do nasadzeń w małych ogrodach, ogrodach japońskich.

Acer platanoides "Drummondii"

Klon zwyczajny "Drummondii"

Acer platanoides "Drummondii"-
Odmiana osiągająca do 12 m. wys. i 7 m. śr o regularnej koronie. Liście białoobrzeżone, bardzo efektowne. Małe wymagania glebowe. Stanowisko słoneczne.

Acer pseudoplatanus "Brillantissimum"

Klon jawor "Brillantissimum"

Drzewo o kulistej koronie, młode liście jasnopomarańczowe, potem złote i cętkowane. Wys. 6 m śr. 8 m. Małe wymagania glebowe, stanowisko słoneczne.

Aesculus carnea "Briotii"

Kasztanowiec czerwony

Drzewo o kulistej koronie, kwiaty krwistoczerwone zebrane w wiechy, owoce nieliczne, słabo kolczaste.

Ailanthus altissima

Bożodrzew gruczołkowaty

Drzewo do 25 m wys. i 10-15 m szer. Liście zielone, do 60 cm długości. Kwiaty zielonkawe zebrane w wiechy VI. Owoce wąskie skrzydlaki. Odporne na zanieczyszczenia i warunki glebowe.

Astilbe arendsii

Tawułka Arendsa

Wieloletnia bylina dorastająca do 50 cm. wysokości o efektownych kwiatach koloru od białego i kremowego poprzez różowy do czerwonego.Kwitnie początek kwietnia.Wymaga gleby wilgotnej i próchnicznej.

Berberis julianae

Berberys "Juliany"

Krzew o wyprostowanych zimozielonych liściach i okolcowanych pędach, wys. 1,5 m. Kwitnie V - VI na żółto, wiąże ciemnogranatowe owoce pokryte sinym nalotem. Nadaje się do małych i dużych ogrodów. Dobrze rośnie na glebach lekkich.

Berberis ottawensis "Superba"

Berberys ottawski "Superba"

Krzew o szerokim pokroju, wys. do 2 m, mocnych kolcach, liściach czerwonych i czerwonych owocach. Może być wykorzystywany na żywopłot ochronny. Małe wymagania glebowe, duża mrozoodporność.

Berberis thunbergii

Berberys Thunberga

Szeroki, rozłożysty, gęsty krzew do 1,5 m wys. Liście małe do 3 cm dł.,zielone, jesienią przebarwiające się. Owoce jaskrawoczerwone koraliki utrzymujące się na gałęziach przez zimę. Krzew polecany na żywopłoty i obsadzenia skarp.

Berberis vruculosera

Berberys brodawkowaty

Zimozielony, wolno rosnący krzew o sztywnych, błyszczących zielonych i okolcowanych liściach. Pokrój kulisty. Dorasta do 1 m wys. .Dobrze rośnie na glebach lekkich, nie znosi gleb ciężkich i wilgotnych. Zaleca się do nasadzeń pojedynczych i grupowych

Betula pendula

Brzoza brodawkowata

Drzewo ze zwisającymi, drobnymi gałązkami i białą korą. Liście jasnozielone, jesienią żółte. Wys. 15 m, szer. 5 m.

Betula pendula "Youngii"

Brzoza brodawkowata "Youngii"

Drzewo o zwieszającej się koronie (przypominającej wyglądem parasol) wys. zależna od poprowadzenia. Liście jasnozielone, biała kora. Wytrzymała na każde warunki.

Buddleja davidii "Black Knight"-

Budleja Dawida "Black Knight"

Krzewy wyrastające do 2,5 m wys. Liście lancetowate, od spodu pokryte biało-szarym kutnerem. Kwiaty pachnące, ciemnofioletowe VII-IX zebrane w długie (ok. 50 cm) kwiatostany oblatywane przez motyle. Gleba żyzna, przepuszczalna.

Buddleja davidii "Royal Red"

Budleja Dawida "Royal Red"

Silnie rosnący krzew do 2 m, szeroko rozgałęziony. Liście z wierzchu ciemnozielone, od spodu pokryte szarym, filcowatym nalotem. Kwiaty purpurowoczerwone, w bardzo dużych, rozgałęzionych wiechach. Wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych.

Buddleja davidii "White Profusion"

Budleja Dawida "White Profusion"

Krzewy wyrastające do 2,5 m wys. Liście lancetowate, od spodu pokryte biało-szarym kutnerem. Kwiaty pachnące, białe zebrane w długie (ok. 50 cm) kwiatostany VI-X. Gleba żyzna, przepuszczalna.

Buxus sempervirens

Bukszpan wieczniezielony

Zimozielony, wolnorosnący, gęsty krzew o ciemnozielonych, błyszczących liściach, doskonale znoszący ciecie i formowanie. Zalecany na niskie i średnie żywopłoty. Małe wymagania glebowe, należy unikać jedynie gleb krańcowo suchych lub mokrych


Calycanthus floridus

Kielichowiec wonny
Rozłożysty krzew o powyginanych gałęziach, dorastający do wysokości 3 metrów. Liście jajowate lub eliptyczne, ciemnozielone, omszone od spodu, pachnące, długości do 15 cm. Jesienią przebarwiają się na złocisty kolor. Kwiaty  pachnące, brunatnoczerwone lub wręcz brązowe.

Caragana arborescens "Pendula"

Karagana syberyjska "Pendula"

Małe drzewko ze zwisającymi sztywnymi gałęziami, oferowane zwykle w formie szczepionej na pniu. Wysokość uzależniona od wysokości szczepienia. Liście jasnozielone. Kwiaty motylkowe, żółte, w V. Owoce strąki wąskocylindryczne.

Catalpa bignonioides

Surmia bignoniowa

Drzewo, dorasta do 10-15 m wys. i 8 m śr. Liście duże, sercowate, dekoracyjne. Kwiaty białe, wewnątrz żółto-pomarańczowe z fioletowymi kropkami. Kwitnie w VII-VIII. Owoce długie, cienkie strąki. Gleba żyzna, wilgotna, przepuszczalna

Chaenomeles japonica

Pigwowiec japoński

Rozprzestrzeniający się, kolczasty krzew Liście zielone opadające na zimę. Kwiaty pomarańczowe do czerwonych. Owoce żółte "cytrynki". Mało wymagający.

Cornus alba

Dereń biały

Szeroki, rozłożysty krzew wys. do 3 m. Pędy czerwone. Liście zielone, jesienią karminowoczerwone. Kwiaty drobne, białe, zebrane w baldachogrona. Kwitnie V-VI. Tolerancyjny na każdą glebę.

Cornus alba "Aurea"

Dereń biały "Aurea"

Rozłożysty krzew do 2 m wys. o jasnozielonych, prostych pędach. Liście duże, owalne, jasnożółte. Kwiaty niepozorne. Owoce białe, kuliste. Toleruje każą glebę.

Cornus alba "Elegantissima"

Dereń biały "Elegantissima"

Krzew szeroko rozrastający się, dorasta do 2 m. Liście z regularnym, szerokim białym brzegiem, jesienią liście przebarwiają się na czerwono. Małe wymagania glebowe, wysoka wytrzymałość na mrozy.

Corylus avellana "Contorta"

Leszczyna pospolita "Contorta"

Krzew wysokości do 5 m o pogiętych pędach i częściowo poskręcanych zielonych liściach. Pędy mogą być wykorzystane do dekoracji wnętrz. Małe wymagania glebowe, odporność na niskie temperatury i zanieczyszczenia powietrza.

Corylus maxima "Purpurea"

Leszczyna południowa "Purpurea"

Krzew dorastający do 3 m wys. Liście bardzo atrakcyjne ciemnopurpurowe. Kotkowe kwiaty żeńskie ukazują się jeszcze przed pojawieniem pierwszych liści. Owoce - orzeszki laskowe. Wymaga gleb kwaśnych, wilgotnych i lekkich.

Cotinus coggygria "Royal Purple"

Perukowiec podolski "Royal Purple"

Krzew do 3 m wys, O ciemnoczerwonych liściach. Efektownych, purpurowych, dużych, puszystych, perukowatych kwiatostanach, pojawiających się w VI - VII. Najlepiej rośnie na glebach suchych, wapiennych.

Cotoneaster dammeri "Skogholm"

Irga Dammera "Skogholm"

Zimozielony krzew do 1 m wys. i 3 m śr. Liście okrągłe, ciemnozielone, błyszczące. Kwiaty białe . Owoce kuliste, pomarańczowoczerwone, ukryte pod liśćmi. Na każdą glebę.

Cotoneaster divaricatus

Irga rozkrzewiona

Krzew 1,5-2 m. wys z szerokorozkładającymi się gałęziami. Liście opadające na zimę ciemnozielone, błyszczące, jesienią przebarwione na czerwono. Kwiaty białe w VI. Owoce ciemnoczerwone VIII-IX. Tolerancyjny na glebę. Na żywopłoty.

Cotoneaster horizontalis

Irga pozioma

Krzew do 1m wys. śr 2m, z szeroko, wachlarzowato rozłożonymi gałęziami. Liście drobne, zielone, błyszczące, przebarwiające się jesienią na czerwono. Kwiaty białoróżowe, kwitnie w VI, owoce jaskrawoczerwone Tolerancyjny na glebę.

Daphne mezereum

Wawrzynek wilczełyko

Wyprostowany, rzadko ugałęziony krzew, osiągający do 1 m wys. Liście matowozielone. Kwiaty różowe, okazałe, pojawiają się przed rozwojem liści, III-IV. Owoce czerwone, kuliste jagody o smaku pieprzu, bardzo toksyczne.

Deutzia scabra

Żylistek szorstki

Wysoki, gęsty krzew do 2,5 m wys., Z pełnymi różyczkowatymi białymi kwiatami pojawiającymi się w V - VII. W odmianach kwiaty mają też odcień różu. Liście ciemnozielone szorstkie. Polecany do nasadzeń grupowych i żywopłotowych. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, lekkich.

Euonymus fortunei "Emerald Gaiety"

Trzmielina Fortune`a "Emerald Gaiety"

Zimozielony krzew, o pędach lekko wznoszących się lub płożących. Dorasta do 30 cm. Liście zielone, wąsko biało obrzeżone.. Zalecane do nasadzeń w ogrodach skalnych, na obwódki i niskie żywopłoty.Toleruje próchniczne gleby.

Euonymus fortunei "Emerald`n Gold"

Trzmielina Fortune`a "Emerald`n Gold"

Zimozielony, wolnorosnący krzew, początkowo płożący, potem rosnący do góry wys.40cm.Liście zielone z żółtymi obrzeżeniami. Przydatna na niskie żywopłoty.Tolerancyjny na wszystkie gleby.

Euonymus fortunei "Sunspot"

Trzmielina Fortune`a "Sunspot"

Niski zimozielony krzew,tworzący kobierce o wys.20-30cm. Liście z żółtozłocistym środkiem, na zewnątrz ciemnozielone. Toleruje wszystkie gleby.

Fagus sylvatica

Buk pospolity

Rozłożyste drzewo o wys. 25m śr.15m. Liście ciemnozielone, błyszczące, jesienią żółtopomarańczowe. Na gleby żyzne, przepuszczalne.

Fagus sylvatica "Pendula"

Buk pospolity "Pendula"

Drzewo o pokroju zwisającym. Dorasta do 15-25 m. wysokości i szerokości. Liście zielone, błyszczące. Preferuje gleby gliniaste i gliniasto-piaszczyste, również wapienne.

Fagus sylvatica "Purpurea"

Buk pospolity "Purpurea"

Rozłożyste drzewo o wys. 25m śr.15m. Liście purpurowe, błyszczące, jesienią czerwonobrązowe. Na gleby żyzne, przepuszczalne.

Forsythia "Maluch"

Forsycja "Maluch"

Krzew szeroko rozrastający się wysokości do 1 m. Kwiaty jasnożółte, pojawiają się w III - IV przed rozwojem liści. Kwitnienie obfite. Roślinę zaleca się sadzić pojedynczo i w niewielkich grupach. Dobrze rośnie na żyznej, piaszczystej glebie.

Forsythia intermedia

Forsycja pośrednia

Krzew o ciemnożółtych kwiatach. Wys. 2,5 m. Dobrze rośnie na żyznej, piaszczystej glebie.

Fraxinus excelsior "Pendula"

Jesion wyniosły "Pendula"

Drzewo o pokroju zwisającym. Dorasta do 10m. wys. i 8m śr. Liście zielone. . Preferuje gleby żyzne, wilgotne.

Hibiscus syriacus

 Ketmia syryjska

Wyprostowany, wielopędowy krzew dorastający do 2-2,5 m wysokości. Liście ciemnozielone. Kwiaty niebieskofioletowe, pojedyńcze pojawiają się późnym latem. Wymaga próchnicznej, przepuszczalnej gleby. Stanowisko osłonięte.

Hippophae rhamnoides

Rokitnik pospolity

Krzew lub małe drzewo do 3-6 m. wys. Liście szarozielone, od spodu srebrzystobiałe. Kwiaty żółte. Owoce pomarańczowe gęsto okrywające cierniste pędy. Wytrzymały na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Znosi zasolenie gleby.

Houttuynia cordata "Chameleon"

Hutujnia sercolistna "Chameleon"

Szybko rozrastająca się bylina wys 15-30 cm. Liście jaskrawo pstre w odcieniach zieleni, bladej żółci i czerwieni. Kwiaty małe białe. Wymaga gleb mokrych, próchnicznych, zasobnych. Można stosować jako roślinę zadarniającą.

Hydrangea arborescens "Anabelle"-

Hortensja krzewiasta "Anabelle"

Krzew, dorasta do 1,5 m wys. Kwiatostany półkuliste kremowo-białe do 20 cm śr. Kwitnie na przełomie VII-VIII. Gleba próchniczna, przepuszczalna, wilgotna, kwaśna do obojętnej / nie wapienna/.

Hydrangea macrophylla

Hortensja ogrodowa "

Krzew dorasta do wys. 1,5m śr. 2m. Kwiaty kopulaste bladoróżowe do bladoniebieskich. Gleba próchniczna, przepuszczalna, wilgotna, kwaśna do obojętnej / nie wapienna/.

Hydrangea paniculata "Grandiflora"

Hortensja bukietowa "Grandiflora"

Krzew dorastający do 2 m, z stożkowatymi, długimi (do 30 cm) wiechowatymi kwiatostanami. Kwitnie w VIII - IX, kwiaty białe, w miarę przekwitania różowieją. Wymaga stanowisk osłoniętych, półcienistych, gleba lekko kwaśna, zawierająca próchnicę.

Hypericum "Hidcote"-

Dziurawiec "Hidcote"

Niski krzew, dorastający do 1m. Liście lancetowate, ciemnozielone. Kwiaty jaskrawożółte, kwitnące całe lato VI-X. Wymagania glebowe przeciętne. Wymaga okrycia na zimę.

Hypericum inodorum "Excellent Flair"

Dziurawiec bezwonny "Excellent Flair"

Niski krzew, dorastający do 1,2m.wys, śr. 1m. Liście lancetowate, ciemnozielone. Kwiaty jaskrawożółte, kwitnące całe lato VI-X.Owoce duże różowawoczerwone. Wymagania glebowe przeciętne. Wymaga okrycia na zimę.

Ilex aquifolium

Ostrokrzew kolczasty

Krzew zwarty, zimozielony z błyszczącymi zielonymi liśćmi zakończonymi niewielkimi kolcami. Formy żeńskie mają ciemno purpurowobordowe pędy a jesienią wytwarzają piękne czerwone jagody. Gleba żyzna,przepuszalna.

Ilex aquifolium "Argentea Marginata"

Ostrokrzew kolczasty "Argentea Marginata"

Krzew zwarty, zimozielony z błyszczącymi zielonymi z białymi marginesami liśćmi zakończonymi niewielkimi kolcami. Formy żeńskie mają ciemno zielone pędy a jesienią wytwarzają piękne czerwone jagody. Gleba żyzna,przepuszalna.

Kerria japonica "Pleniflora"

Złotlin japoński "Pleniflora"

Krzew dorastający do 1,5-2 m wys.i 1,5 m śr. Kwiaty pełne, pomarańczowo-żółte, bardzo efektowne, rozwijają się od V-IX. Pędy żywozielone, szczególnie ozdobne w okresie zimowym. Na przepuszczalne, niezbyt suche gleby.

Kolkwitzia amabilis

Kolkwicja chińska

Rozłożysty krzew o przewieszających się gałęziach. Wys. i szer. ok. 2,5 m. Kwiaty V,VI dzwonkowate białoróżowe. Mało wymagający.

Laburnum anagyroides

Złotokap pospolity

Rozłożysty krzew lub drzewko do ok. 5 m wys. i śr. 2m. Wzrost silny. Kwiatostany długie, żółte. Kwitnie V-VI. Liście zielone, potrójne.Mało wymagający co do gleby.

Lavandula angustifolia

Lawenda wąskolistna

Półkrzew zimozielony, ok. 0,4 m wys., 0,5 m śr. o szaro-niebieskich, pachnących kwiatach zebranych w kłosy. Kwitnie od VI-VII. Lubi stanowiska osłonięte i ciepłe, gleby żyzne z dużą zawartością wapna. Wymaga okrycia na zimę.

Ligustrum

Ligustr

Zwarty, krzaczasty, gęsty krzew, do 2 m wys. i 2 m śr. Liście szerokoowalne, złotożółte. Kwiaty w gęstych kiściach, małe, białe, pojawiają się latem. Małe wymagania glebowe.

Lonicera pileata

Suchodrzew chiński

Zimozielony, okrywowy krzew 50 cm wys. i 1.5 m. śr. Liście błyszczące, zielone. Kwiaty drobne, pachnące, kremowobiałe. Owoce fioletowopurpurowe. Wymaga żyznych, próchnicznych gleb, osłoniętych stanowisk.

Magnolia "Heaven Scent"

Magnolia "Heaven Scent"

Małe drzewko do 3m wysokości. Duże, delikatne, białe z lekkim różowym zabarwieniem kwiaty pojawiają się wczesnym latem. Liście są lśniące łódkowatego kształtu. Może być sadzona w cieniu. Gleba świeża, próchniczna.

Magnolia "Susan"

Magnolia "Susan"

Krzew lub drzewo dorastające do wysokości 2 m, obficie kwitnący w kolorze różowo-fioletowym. Kwiaty pojawiają się w V - VI. Roślina zalecana do nasadzeń pojedyńczych, w miejscach reprezentacyjnych. Gleba żyzna, próchniczna.

Magnolia liliflora "Nigra"

Magnolia purpurowa "Nigra"

Małe drzewko lub krzew do 3-4 m wysokości. Kwiaty kielichowate,zewnątrz rubinowoczerwone,wewnątrz białe,pojawiają się przed liśćmi. Gleba świeża, próchniczna.

Magnolia soulangeana "Lennei"

Magnolia Soulange`a "Lennei"

Drzewo wysokości do 4 m, o charakterystycznych pękatych, purpurowo-różowych kwiatach, przypominających kształtem gruszkę. Kwiaty rozwijają się na przełomie V i VI. Dobrze rośnie na glebie żyznej, próchnicznej.

Mahonia aquifolium

Mahonia pospolita

Zimozielony, wolnorosnący krzew. Dorasta do 1 m wys. Liście zielone, skórzaste, kolczasto ząbkowane. Kwiaty żółte pojawiają się w V, owoce granatowe z popielatym nalotem. Roślina na gleby wilgotne, od kwaśnych po obojętne.

Malus "Eleyi"

Jabłoń "Eleyi"

Małe drzewko do 5 -6m wys,3-4m śr. Liście błyszczące, ciemnozielone. Kwiaty ciemnopurpurowe.Kwitnie obficie w V.Owoce purpurowoczerwone. Rośnie na glebach dość żyznych, umiarkowanie wilgotnych.

Malus "Royalty"

Jabłoń "Royalty"

Rozłożyste, gęste drzewo do 7 m wys. Liście błyszczące, jajowate, ciemnoczerwonopurpurowe, przebarwiające się jesienią na czerwono. Kwiaty karmazynowopurpurowe w drugiej poł. wiosny. Owoce liczne, ciemnoczerwone.

Morus alba

Morwa biała

Drzewo o kulistej koronie wys.15 m. Liście szerokojajowate jasnozielone. Owoce jadalne białe,różowe lub fioletowoczarne.Wytrzymałe na niskie temperatury i mało wymagające co do gleby.

Philadelphus coronarius

Jaśminowiec wonny

Krzew do 3 m wys. Liście ciemnozielone. Kwiaty kremowobiałe, pojedyńcze, duże i silnie pachnące. Wymagają gleb dość żyznych, przepuszczalnych i wapiennych.

Physocarpus opulifolius

Pęcherznica kalinolistna czerwonolistna

Krzew wysokości do 1,5 m, o czerwono-brązowych liściach. Kwiaty kremowo-białe, kontrastowe w stosunku do liści, rozwijają się w VI. Małe wymagania glebowe, duża odporność na niskie temperatury.

Physocarpus opulifolius "Luteus"

Pęcherznica kalinolistna "Luteus"

Krzew wysokości do 3 m. i szerokości ok.2,5 m, o jasnożółtych liściach. Kwiaty białe lub różowawe w VI-VII.Małe wymagania glebowe, duża odporność na niskie temperatury. Doskonały na żywopłoty.

Platanus acerifolia-

Platan klonolistny

Drzewo z rozłożystą koroną ,wys. 20-30 m. śr. 25 m. Kora dużymi płatami łuszcząca się. Liście podobne do klonowych zielone. Owoce ozdobne zwisające na długich szypułkach. Gleba przeciętna, wilgotna.

Potentilla fruticosa 

Pięciornik krzewiasty 

Gęsty, krzew o wysokości i szerokości do 0,8 m. Liście szarozielone. Kwiaty żółte, jaskrawe, duże pojawiające się od VI - X. Kwitnienie obfite. Odmiany kwitną w kolorze białym, pomarańczowym i innych. Zalecany do nasadzeń pojedyńczych, grupowych i na kwitnące, nie cięte żywopłoty. Małe wymagania glebowe.

Prunus cerasifera "Nigra"

Śliwa wiśniowa "Nigra"

Krzew lub drzewo o kulistej koronie. Osiąga 10 m wys. Liście ciemnopurpurowe, piłkowane. Kwiaty różowe (IV). Owoce czerwone. Bardzo wytrzymała na suszę, natomiast niedostatecznie wytrzymała na mrozy. Małe wymagania co do gleby.

Prunus x eminens 'Umbraculifera' Wiśnia osobliwa odm. kulista Odmiana 'Umbraculifera' tworzy korony bardzo gęste, idealnie kuliste, o średnicy 2–2,5 m (u starych okazów nawet do 5 m . Rośnie bardzo wolno. Liście są małe, ciemnozielone, błyszczące. Drobne, białe kwiaty ukazują się obficie na przełomie kwietnia i maja. Gatunek o niewielkich wymaganiach glebowych.

Prunus laurocerasus

Laurowiśnia wschodnia

Zimozielony, zwarty krzew, do 1 m wys. i 2,5 m śr. Liście ciemnozielone, błyszczące, skórzaste,wąskie ok. 11 cm dł. Kwiaty białe zebrane w kłosy. Kwitnie w V. Wymaga stanowisk osłoniętych. Gleba próchniczna, średnio kwaśna.

Prunus serrulata "Amanogawa"

Wiśnia piłkowana "Amanogawa"

Drzewo o pokroju kolumnowym. Dorasta do 4-7 m. wys. Kwiaty jasnoróżowe, pełne, delikatnie pachnące. Liście eliptyczne, przebarwiają się na kolor żółopomarańczowy. Rosną na żyznych, wilgotnych, próchnicznych glebach.

Prunus serrulata "Kanzan"

Wiśnia piłkowana "Kanzan"

Drzewko, o sztywnych gałęziach, skośnie odstających, tworzące odwrotnie stożkowatą koronę. Liście młode brązowe z długimi ząbkami. Kwiaty duże, zwisają na długich szypułkach, różowe, pełne, śr. do 5 cm, Rosną na żyznych, wilgotnych, próchnicznych gle

Prunus serrulata "Kiku – shidare”

Wiśnia piłkowana „Kiku – shidare”

Drzewko o luźnej koronie ze zwisającymi, płaczącymi, nielicznymi gałązkami. Liście zielone, młode brązowe. Kwiaty cimnoróżowe, pełne, skupione w gęste pompony. Rosną na żyznych, wilgotnych, próchnicznych glebach.

Prunus triloba

Migdałek trójklapowy

Krzew gęsto ugałęziony, wysokości do 2 m., pędy wyprostowane. Pędy ciemnobrązowe, gęsto owłosione. Liście ciemnozielone. Kwiaty w kształcie małych różyczek, różowe, pełne, IV-V. Na wszystkie rodzaje gleby ogrodowej.Często występuje w formie szczepionej na pniu.

Pyracantha coccinea

Ognik szkarłatny

Zimozielony, ciernisty krzew do 3 m wys. o gałęziach pionowo wzniesionych. Liście zimozielone, błyszczące. Owoce intensywnie czerwone. Lubi stanowiska osłonięte.Przeciętne warunki glebowe.

Quercus rubra

Dąb czerwony

Drzewo dorastające do 20 m. wysokości. Liście zakończone 3-5 parami klap, na jesień przebarwiają się na kolor czerwony. Małe wymagania glebowe, odporny na zanieczyszczenia powietrza.

Rhus typhina

Sumak octowiec

Drzewko o dość egzotycznym wyglądzie dorastające do 4-6 m. Pędy widlaste, owłosione. Na końcach pędów purpurowoczerwone owocostany (u roślin męskich). Bardzo małe wymagania glebowe i duża odporność.

Ribes sanguineum

Porzeczka krwista

Zwarty, silnie rozkrzewiony, wzniesiony krzew wys. 2 m. Liście zielone, 5-klapowe, ząbkowane. Kwiaty rurkowate, różowoczerwone, w zwisających gronach, wczesną wiosną. Owoce niebieskoczarne. Gleba średnio żyzna, przepuszczalna.

Robinia hispida macrophylla Robinia szczeciniasta Małe drzewo lub krzew który w naturalnej formie dorasta do około 2 metrów. Najczęściej jednak spotykamy formy szczepione  na pniu na wysokości około 1,5 metra. Posiada soczyście zielone liście i pędy pokryte czerwoną szczeciną. Kwiaty pojawiają się późną wiosną w gęstych zwisających gronach w kolorze jaskrawego różu, bezzapachowe. Preferuje suche gleby bez większych wymagań

Robinia pseudoacacia "Frisia"

Robinia akacjowa "Frisia"

Drzewo dorastające do 8-10 m. wysokości. Liście intensywnie złocistożółte. Kwiaty białe, miododajne. Bardzo małe wymagania glebowe.

Rosa

Róża

Inaczej zwane mieszańcami herbacianymi . Ich kwiaty są duże, pełne o bardzo ładnej budowie pąka, który jest osadzony pojedyńczo na pędzie (nadaje się na kwiat cięty). Niektóre z odmian pięknie pachną.

Rosa

Róża pienna

Róża szczepiona na pniu wygląda niezwykle efektownie, a co ważniejsze nadaje się do hodowli w pojemniku.

Rosa rugosa

Róża pomarszczona

Krzew z kolcami do 1-2 m wys. Liście ciemnozielone, błyszczące, pomarszczone. Kwiaty duże, różowoczerwone, pojedyńcze. Owoce pomarańczowoczerwone. Odporny na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Mało wymagający co do gleby.

Salix alba "Tristis" Wierzba biała "Tristis" Inaczej nazywana wierzbą płaczącą ze wzgędu na charakterystyczne, zwieszające się pędy. Kwitnie wraz z wypuszczeniem liści. Bazie koloru żółtego, licznie oblepiają jasnożółte pędy. Rośnie bardzo szybko, lubi gleby mokre, dobrze znosi cięcie.

Salix babylonica

Wierzba babilońska

Małe drzewo o wąskiej koronie i oryginalnie powyginanych pędach. Dorasta do 4-8 m wys. i 4 m szer. Gałęzie spiralnie poskręcane, żółtawe. Liście lancetowate, również poskręcane. Polecana na stanowiska słoneczne i przeciętne gleby

Salix caprea "Kilmarnock"

Wierzba iwa "Kilmarnock"

Bardzo dekoracyjne drzewko szczepione na pniu z dość małą koroną i pędami zwisającymi ku ziemi. Liście matowozielone. Bazie złocistożółte, pojawiają się przed rozwojem liści na zeszłorocznych pędach.Gleba wilgotna.

Salix integra "Hakuro - nishiki"

Wierzba całolistna "Hakuro - nishiki"

Krzew lub drzewko o słabej sile wzrostu, często szczepione na pniu. Charakterystyczne trójbarwne liście (zielono-kremowo-różowe). Małe wymagania glebowe, ale najlepiej rośnie na żyznych, gliniastych, wilgotnych.

Salix matsudana "Tortuosa" Wierzba mandżurska "Tortuosa" Krzew lub małe drzewo, często kilka pni.Gałęzie wyprostowane i bardzo charakterystyczne spiralnie poskręcane. Pędy żółtawe lub oliwkowozielone. Liście
także poskręcane, lancetowate. Sadzona do ogrodów i parków,na otwarte tereny; gałązki cięte do wazonów.
Nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Lubi wilgotne gleby i słoneczne stanowiska. Doskonale znosi przycinanie.

Sorbus aucuparia

Jarząb pospolity

Drzewko o koralowoczerwonych owocach. Pierzaste liście przebarwiają się na czerwono. Wys. 6 m, szer.4 m. Kwiaty białe w baldachogronach V-VI. Małe wymagania glebowe. Odporne na suszę i zanieczyszczenie powietrza.

Sorbus intermedia

Jarząb szwedzki

Drzewo zwarte, kuliste. Dorasta do 10-12 m wys i 5-7 m szer. Liście owalne, pod spodem z szarym kutnerem , jesienią żółte. Owoce ciemnoczerwone. Małe wymagania glebowe. Odporne na suszę i zanieczyszczenie powietrza.

Spirea arguta Tawuła wczesna Krzew wysokości 1-2 m, wolno rosnący, luźno ugałęziony, o cienkich, łukowato przygiętych pędach. Liście drobne, wydłużone. W okresie kwitnienia zwisające gałązki są obficie pokryte śnieżnobiałymi kwiatami. Tawuły mają przeciętne wymagania glebowe i wodne.

Spiraea japonica "Crispa"

Tawuła japońska "Crispa"

Krzew wys.do 50 cm, o czerwonych kwiatach pojawiających się w VII. Liście strzępiaste, skędzierzawione. Zalecany do nasadzeń pojedyńczych i grupowych. Małe wymagania glebowe, najlepiej rośnie na żyznych, świeżych glebach.

Spiraea japonica "Goldflame"

Tawuła japońska "Goldflame"

Krzew o zwartym pokroju, wys.do 60 cm, o zróżnicowanych kolorystycznie liściach - czerwonawych, złotożółtych i częściowo jasnozielonych. Kwitnie na czerwono w VII - IX. Małe wymagania glebowe.

Spiraea vanhouttei

Tawuła van Houtte`a

Zwarty krzew do 2 m wys. Liście drobne, ciemnozielone, czerwienieją jesienią. Kwiaty białe w gęstych baldachach okrywają zeszłoroczne pędy. Odporna na mrozy. Nadaje się do pojedyńczych nasadzeń i ciętych żywopłotów. Małe wymagania glebowe.

Stephanandra tanakae

Tawulec Tanaki

Krzew o łukowatych, pomarańczowobrązowych pędach. Liście zielone szeroko jajowate, mocno ząbkowane, jesienią przebarwiające się na pomarańczowożółte. Kwiatostany białe do żółtozielonych. Wys. i szer. 2 m.

Symphoricarpos albus var.leavigatus

Śnieguliczka biała odm.naga

Krzew wys. 1,5-2 m. o wzniesionych gałęziach. Liście jajowate, zielone. Kwiaty różowobiałe. Kwitnie VI-IX. Owoce kuliste białe. Wytrzymały na mrozy i suszę. Mało wymagający co do gleby.

Syringa mayeri

Lilak Meyera

Zwarty krzew do 1,5 m wys o bardzo regularnym półkulistym pokroju. Liście ciemnozielone, pofalowane. Kwiaty fioletowe,zebrane w gęste wiechy, pachnące. Kwitnie obficie V-VI. Gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne.

Syringa vulgaris

Lilak pospolity

Krzew wys. 3-4 m, szeroki. Liście zielone, gładkie, sercowate. Kwiatostany duże, na ogół pachnące. Kolor zależny od odmiany. Krzew mało wymagający co do gleby i środowiska.

Tamarix parviflora

Tamaryszek drobnokwiatowy

Szeroki krzew, o cienkich, łukowato zwisających pędach. Kwiaty różowe, zebrane w wąskich, kłosowatych gronach. Kwitnie obficie (IV-V). Wytrzymały na mrozy i suszę. Wymaga gleb raczej wapiennych.

Tilia cordata

Lipa drobnolistna

Drzewo wysokości do 20 m. Liście okrągławe u nasady sercowate, ciemnozielone z wierzchu, od spodu sinozielone. Kwiaty drobne, żółtawobiałe, koniec VI. Roślina miododajna. Wymaga gleb żyznych do przeciętnych. Stanowisk dość wilgotnych.

Tilia platyphyllos Lipa szerokolistna Pokrój drzewa stożkowaty, liście skrętoległe, karbowane, sercowate, brzeg blaszki liściowej piłkowany, owoce niełupki. Drzewo do nasadzeń soliterowych, także na żywopłot cięty, wykorzystanie do grup, roślina lecznicza, miododajna.

Ulmus minor "Jacqueline Hillier"

Wiąz polny "Jacqueline Hillier"

Wolno rosnący, okrągły krzew o wys. ok. 2,5 m. Pędy o interesującym, nieregularnym pokroju. Posiada piękne ulistnienie pozostające do zimy. Mało wymagający.

Viburnum carlesii

Kalina koreańska

Okrągły krzew do 1,5 m wys. o sztywnych pędach. Liście zielone, jajowate, przebarwiające się jesienią na żółtobrązowe. Kwiaty białe, pachnące, kuliste IV-V. Nie ma wymagań siedliskowych.

Viburnum lantana "Aureovariegata"

Kalina hordowina "Aureovariegata"

Duży , zaokrąglony krzew do 3 m wys i śr. Liście bardzo dekoracyjne, pomarszczone, zielone z dużymi złotożółtymi plamami .Kwiaty białokremowe . Owoce jaskrawoczerwone od VII, dojrzałe czarne . Gleba średnio zasobna, wilgotna, przepuszczalna.

Viburnum opulus

Kalina koralowa

Krzew szybko rosnący, do 3 m wys. i 2 m. śr. Kwiaty białe, zebrane w płaskie baldachy. Owoce koralowo-czerwone, błyszczące, pozostające na roślinie od VIII-XI. Gleba średnio zasobna, wilgotna, przepuszczalna.

Viburnum opulus "Roseum"

Kalina koralowa "Roseum"

Krzew do 4 m wysokości z charakterystycznie klapowanymi zielonymi, jesienią purpurowoczerwonymi liśćmi. Kwiatostany kuliste, białe ("śnieżna kula") rozwijają się w V - VI. Kwitnienie bardzo obfite. Owoców nie zawiązuje.Zwana również buldeneż.

Viburnum rhytidophyllum

Kalina sztywnolistna

Krzew o sztywnych, wzniesionych gałęziach do 3 m wys. Liście zimozielone, grube i sztywne, ciemnozielone i błyszczące, od spodu pokryte gęstym kutnerem. Kwiaty kremowobiałe pojawiają się w V-VI. Owoce czerwone póżniej czarne.

Vinca minor

Barwinek pospolity

Zadarniająca , płożąca , wieczniezielona krzewinka do 10-30 cm wys. i 50 cm śr . Liście eliptyczne, ciemnozielone, błyszczące. Kwiaty niebieskie pojawiają się w V, powtarza kwitnienie w VIII. Jedna z najcenniejszych roślin okrywowych.

Weigela florida

Krzewuszka cudowna

Krzew o średniej sile wzrostu, do 2 m wys. Liście owalne, ciemnozielone. Kwiaty ciemnoróżowe, w V - VI. Zalecany do nasadzeń pojedyńczych lub w niewielkich grupach. Dobrze rośnie na żyznych, luźnych i dostatecznie wilgotnych glebach.

wróć do góry

PNĄCZA

Nazwa łacińska

Nazwa polska

Opis

Actinidia arguta

Aktinidia ostrolistna

Pnącze o smacznych owocach. Rośnie silnie, dorastając do 4 m. Liście ciemnozielone. Kwitnie w VI. Owoce dojrzewają w X. Wytrzymuje mrozy do około -25 st.C. Przycinać najlepiej późną jesienią lub zimą (przed rozpoczęciem wegetacji), lub latem.

Actinidia kolomikta

Aktinidia pstrolistna

Pnącze o smacznych owocach. Rośnie silnie, dorastając do 4 m. Liście zielone z białoróżowymi przebarwieniami. Kwitnie w VI. Owoce dojrzewają w X. Wytrzymuje mrozy do około -25 st.C. Przycinać najlepiej późną jesienią lub zimą (przed rozpoczęciem weg

Akebia quinata

Akebia pięciolistkowa

Pnącze 5-6 m.,rocznie 1-3m. Liście półzimozielone. Pędy silnie owijające się wokół podpór. W V kwiaty drobne, żeńskie czekoladowobrązowe, męskie różowe, lekko, cynamonowo pachnące. Owoce kształtem parówki. Do sadzenia przy ogrodzeniach, różnych podporach.

Ampelopsis glandulosa "Elegans"

Winnik zmienny "Elegans"

Pnącze dorastające do 2 m wys. Ozdobne zarówno z trójbarwnych: biało-różowo-zielonych liści jak i z kulistych niebieskofioletowych owoców. Wymaga stanowisk osłoniętych i raczej żyznej gleby.

Aristolochia durior

Kokornak wielkolistny

Silnie rosnące pnącze osiągające nawet 10m wys. Główną ozdobą są soczyście zielone, sercowate liście. Wymaga gleb żyznych i świeżych. Lepiej rośnie w półcieniu gdyż na słońcu może być atakowane przez przędziorki.

Campsis radicans "Flamenco"

Milin amerykański "Flamenco"

Odmiana o pięknych czerwonych, trąbkowych kwiatach, pojawiających się w VII-IX. Pnącze o silnym wzroście i dlatego wymaga podpór a nawet podwiązywania. Lepiej rośnie na glebach żyznych, wilgotnych, przepuszczalnych.

Campsis radicans "Flava"

Milin amerykański "Flava"

Odmiana o żółtych, trąbkowych kwiatach, pojawiających się w VII-IX. Pnącze o silnym wzroście i dlatego wymaga podpór a nawet podwiązywania. Lepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych,umiarkowanie wilgotnych.

Celastrus orbiculatus

Dławisz okrągłolistny

Silnie rosnące pnącze, dorasta do 12 m. Ozdobą są lekko okrągłe zielone liście, jesienią przebarwiające się na żółto oraz kuliste żółto-czerwone owoce. Pnącze ma dużą tolerancję co do gleby i światła, mrozoodporne.

Clematis

Powojnik

Silnie rosnące pnącze wymagające podpór. Kwiaty różne w zależności od odmiany. Najlepiej rosną na glebach żyznych, świeżych. Powinny być corocznie przycinane.

Fallopia auberti

Rdest Auberta

Szybko i bujnie rosnące pnącze do 12 m długości. Liście szczawiopodobne, kwiaty białe, pojawiające się z końcem lata. Roślinę zaleca się sadzić przy pergolach i innych mocnych podporach. Dobrze rośnie na żyznych glebach.

Hedera helix

Bluszcz pospolity

Zimozielone pnącze wspinające się za pomocą korzeni przybyszowych. Dorasta do 20-30 m. Liście skórzaste, ciemnozielone. Nie lubi gleb suchych i kwaśnych.

Hedera helix "Goldheart"

Bluszcz pospolity "Goldheart"

Pnącze średnio silnie rosnące do 3-6 m. Główną ozdobę stanowią liście, ciemnozielony brzeg podkreśla żółty środek liścia. Roślina powinna być sadzona w miejscach osłoniętych. Nie lubi gleb suchych i kwaśnych.

Hedera helix 'Erecta"

Bluszcz pospolity 'Erecta"

Zimozielone pnącze wspinające się za pomocą korzeni przybyszowych. o wyprostowanych sztywnych pędach. Liście skórzaste, ciemnozielone. Nie lubi gleb suchych i kwaśnych.

Hydrangea anomala subsp. petiolaris

Hortensja pnąca

Samoczepne pnącze, osiągające wysokość do 7 m. Kwiaty białe, zebrane w płaskie kwiatostany, pojawiają się w VI - VII. Gleba próchniczna, przepuszczalna, wilgotna, kwaśna do obojętnej / nie wapienna/.

Lonicera caprifolium

Wiciokrzew przewiercień

Pnącze o kremowych, pachnących kwiatach oraz pomarańczowych owocach . Kwitnie V-VI, owocuje VII-IX. Nie jest szczególnie wymagające co do gleby. Polecany na pergole i ogrodzenia jako pnącze bardzo szybko rosnące.

Lonicera henryi

Wiciokrzew Henry`ego

Pnącze zimozielone, Liście lancetowate o ciemnozielonej barwie. Kwiaty prawie purpurowe.Kwitnie VI-VII. Jesienią pojawiają się drobne, ciemnoniebieskie owoce. Wymaga stanowisk osłoniętych. Nie jest wymagające co do gleby.

Lonicera japonica "Aureoreticulata"

Wiciokrzew japoński "Aureoreticulata"

Pnącze osiągające 3 m wys. Liście bardzo interesujące zielone z żółtym wyraźnym unerwieniem. Kwiaty niezbyt liczne, jasnożółte. Może rosnąć na przeciętnych glebach.

Lonicera periclymenum "Serotina"

Wiciokrzew pomorski "Serotina"

Pnącze silnie wijące się, dorastające do 4 m wys. Kwiaty fioletowoczrwone na zewnątrz, beżowe wewnątrz, rozwijające się w VI-X. Owoce czerwone. Małe wymagania glebowe, niezbyt suche stanowiska.

Lonicera tellmanniana

Wiciokrzew Tellmanna

Pnącze o żółtopomarańczowych pachnących kwiatach, rozwijających się w VI - VII i pomarańczowych owocach. Osiąga wysokość do 5 m. Zaleca się sadzić przy pergolach i innych podporach. Dobrze rośnie na świeżych, próchnicznych glebach.

Parthenocissus quinquefolia

Winobluszcz pięciolistkowy

Pnącze wys. 10-12 m, gęste, szybko rosnące. Liście duże, zielone, jesienią purpurowoczerwone.Wytrzymałe na niskie temperatury i mało wymagające co do gleby

Parthenocissus tricuspidata "Veitchii"

Winobluszcz trójklapowy "Veitchii"

Silnie rosnące do 20 m pnącze samoczepne. Ciemnozielone 3-klapowe,dachówkowato ułożone liście pięknie przebarwiają się jesienią na szkarłatny kolor. Roślina raczej mało wymagająca,do sadzenia w miejscach osłoniętych.

Schisandra chinensis

Cytryniec chiński

Pnącze do 7 m wys. o ciemnozielonych, błyszczących liściach, przebarwiających się w jesieni na kolor żółty. Pachnące, białe lub różowe kwiaty, pojawiające się w okresie V, a także szkarłatnoczerwone, jadalne owoce.

Wisteria floribunda "Alba"

Glicynia kwiecista "Alba"

Kwiaty białe, w długich groniastych kwiatostanach V-VI. Rozpoczyna kwitnienie w 8-10 roku. Dorasta do 10m (1-3m rocznie). Stanowiska osłonięte. W ostre zimy może przemarzać. Rośnie na glebach żyznych, luźnych i dostatecznie wilgotnych.

Wisteria sinensis

Glicynia chińska

Piękne pnącze. Wyrasta do ok. 10 m wys. 1-2 m rocznie. Kwitnie na przełomie V-VI, często powtarzając kwitnienie w lecie. Cięcie przyśpiesza kwitnienie i jego obfitość. Kwiaty pachnące. Gleba żyzna, wilgotna, przepuszczalna.

wróć do góry

DRZEWA OWOCOWEJabłonie:
ODMIANA OWOCE: TERMIN OWOCOWANIA:
OLIWKA ŻÓŁTA średniej wielkości o jasnozielonkawej skórce,kwaskowate aromatyczne. druga poł. lipca
GENEVA EARLY średniej wielkości, kulistosplaszczony, zielonkawożółty, w dużej części pokryty czerwonym, rozmytym rumieńcem koniec lipca
SZAMPION duże lub średniej wielkości (70-80 mm) o kształcie kulistym, skórka żółto-zielona pokryta w 70% karminowo- pomarańczowym rozmyto-paskowatym rumieńcem. Miąższ kruchy, słodki, soczysty, lekko kwaskowaty, koloru zielonkawo-białego początek października (w przechowalni do lutego)
RED BOSKOOP duży lub bardzo duży o kształcie baryłkowatym, nieregularnym, skórka średniej grubości, zielonkawożółta, silnie ordzawiona, szorstka z rozmyto-paskowanym rumieńcem, miąższ gruboziarnisty, dość kwaśny o korzennym smaku. połowa października
IDARED Średnie, kuliste, spłaszczone. Skórka mocna błyszcząca, jasnożółta z zielonkawym odcieniem i jasnoczerwonym rozmytym rumieńcem.Miąższ biały drobnoziarnisty, soczysty, lekko kwaskowaty. październik (w przechowalni do stycznia)
ELSTAR średniej wielkości, skórka gladka, sucha zielonożółta, pokryta na stronie nasłonecznionej cegloastym rumieńcem, zagłębienie kielichowe i szypułkowe ordzawione, miąższ białożółty, ścisły, soczysty, słodki, kwaskowaty, bardzo smaczny październik(w przechowalni do lutego)
JONAGOLD-JONICA Owoce duże i bardzo duże wielkości (70-90 mm) o kształcie kolisto-stożkowym. Skórka żółtozielona pokryta w 60-70% jasnoczerwonym miłym dla oka rumieńcem. Miąższ żółty, aromatyczny, zbity, słodko-winny równocześnie z Golden D. lub kilka dni wcześniej (w przechowalni do lutego)
GOLDEN DELICIOUS Owoc średniej wielkości (70-80mm) o kształcie kolisto-stożkowatym, lekko żebrowany w części przykielichowej. Skórka lekko błyszcząca, sucha, zielonkowata, która w miarę dojrzewania zmienia kolor na złocisto żółty. Często od strony nasłonecznionej na owocach pojawia się delikatny łososiowy rumieniec. Miąższ żółty, soczysty, silnie, aromatyczny, bardzo słodki. połowa października(w przechowalni do lutego)
GLOSTER Owoc duży wielkości(70-85 mm) o kształcie podłużno-stożkowatym, lekko żebrowany w części przy kielichowej. Skórka błyszcząca, zielono-żółta pokryta w 80-90% ciemno-czerwonym rozmytym intensywnym rumieńcem. Miąższ silnie zwarty, zielonkawy, soczysty słodko-kwaśny. druga poł. października(w przechowalni do lutego)
Grusze:
ODMIANA OWOCE TERMIN OWOCOWANIA
BONKRETA WILLIAMSA Średniej wielkości, wydłużony o nierównej powierzchni. Miąższ soczysty, winny, aromatyczny, bardzo smaczny. jest odmianą zarówno deserową jak też jedną z najlepszych na przetwory Poczatek września
LUKASÓWKA Duży, wyrównany, zielonkawożółty, pokryty lekkim karminowym rumieńcem.Miąższ słodko winny dość smaczny Koniec września
KONFERENCJA Średniej wielkości, zielonkawobrązowy, wydłużone, często ordzawiony. Miąższ soczysty, bardzo słodki, smaczny. Odmiana deserowa Dobrze znosi transport. Koniec września ew. początek października
KOMISÓWKA Duży lub średni, o powierzchni falistej ze słabym pomarańczowo-brązowym rumieńcem. Miąższ soczysty, aromatyczny nadzwyczaj smaczny. Odmiana wybitnie deserowa Uważane są za najsmaczniejsze w Europie środkowej Pierwsza połowa października
GENERAL LECLERC Średniej wielkości, zielonkawo-żółty. Miąższ soczysty i bardzo smaczny. Występujące ordzawienie owocu jest uważane jako ozdoba a nie wada. Odmiana deserowa Pierwsza dekada października
Czereśnie:
ODMIANA OWOCE TERMIN OWOCOWANIA
RIVAN Średnie ciemnoczerwone, winno-słodkie, smaczne. Pierwszy tydzień dojrzewania czereśni. Przełom V/VI
BURLAT Duży ( ok. 6,5 - 7 g), ciemnoczerwony, lśniący, wysokiej jakości atrakcyjny. Trzeci tydzień dojrzewania czereśni
VEGA Duży (ok. 7,5-8,5 g), szerokosercowaty, jasnożółty na ponad 75% powierzchni pokryty karminowym rumieńcem, mało podatny na pękanie, bardzo smaczny Czwarty tydzień dojrzewania czereśni
VAN Duży (ok. 6,5-7,5 g), w pełnej dojrzałości ciemnoczerwony, bardzo smaczny, dość podatny na pękanie, transport znosi dobrze Przełom piątego i szóstego tygodnia dojrzewania czereśni
BUTNERA CZERWONA Duży ( ok. 7,5-8 g), jasnożółty na powierzchni około 70-90% pokryty czerwonym rumieńcem, smaczny, mało podatny na pękanie w czasie deszczu, dobrze znoszą transport W szóstym tygodniu dojrzewania czereśni
HEDELFIŃSKA Duży (ok. 7-9 g), wiśniowobrązowy, wydłużony, bardzo smaczny, podatny na pękanie w czasie deszczu ale dobrze znosi transport Koniec szóstego tygodnia dojrzewania czereśni
KORDIA Duży (ok. 7,5-9 g), ciemnoczerwony, wyjątkowo wysokiej jakości, typu chrząstki, mało podatny na pękanie, dobrze znosi transport Jedna z najpóźniejszych odmian czereśni
Wiśnie:
ODMIANA OWOCE TERMIN OWOCOWANIA
NORTH STAR Średniej wielkości (ok. 5 g),ciemnoczerwone ,średnio kwaśne, smaczne, o ciemnowiśniowym soku. Początek lipca
PANDY 103 Bardzo duże, wiśniowoczerwone, soczyste, przyjemnie kwaśne, smaczne, dobrze odchodzące od pestki. Druga dekada lipca.
GRONIASTA Z UJFEHERTOI Duże, czerwone, słodko-kwaśne, bardzo smaczne. Odmiana samopylna. Druga połowa lipca, kilka dni przed Łutówką.
ŁUTÓWKA Duże (ok. 6-7 g), ciemnowiśniobrązowe. Miąższ soczysty, kwaśny Przełom lipca i sierpnia
Brzoskwinie:
ODMIANA OWOCE TERMIN OWOCOWANIA
ROYALVEE średniej wielkości (ok. 80-120g), owalny, regularny. Skórka jasnopomarańczowa z czerwonym rumieńcem pokrywającym 40-80% powierzchni owocu. Miąższ jaskrawożółty, średnio zwięzły, częściowo odchodzący od pestki Pierwsza połowa sierpnia, około 5-10 dni przed odmianami Redhaven i Reliance
RELIANCE Średniej wielkości ok. (80-130 g), kulisty, niezbyt regularny. Skórka zielonopomarańczowa z czerwonym rumieńcem pokrywającym 30-70% powierzchni owocu. Miąższ żółtopomarańczowy, minimalnie zabarwiony przy pestce, średniozwięzły, w przejrzałych owocach staje się mączysty, dobrze odchodzi od pestki Połowa sierpnia, nieco przed lub równocześnie z odmianą Redhaven
REDHEVEN Duży (ok. 100-160g), kulisty, regularny. Skórka złocistożółta z jaskrawoczerwonym rumieńcem pokrywającym 50-80% powierzchni owocu. Miąższ żółtopomarańczowy z czerwonymi smugami przy pestce, jędrny, dobrze odchodzący od pestki Między 20 a 25 sierpnia
INKA Duży ( około 90-160 g), owalny. Skórka ciemnożółta, z czerwonym rumieńcem pokrywającym 25-50% powierzchni owocu. Miąższ żółtokremowy, minimalnie zabarwiony przy pestce, średnio zwięzły, dobrze odchodzi od pestki Koniec sierpnia, 10-15 dni po odmianach Redhaven i Reliance
VELVET Średnie, kuliste, jasnopomarańczowe z jaskrawym, czerwonym rumieńcem. Koniec sierpnia
Morele:
ODMIANA OWOCE TERMIN OWOCOWANIA
WCZESNA Z MORDEN Średnie, jajowate, jasnopomarańczowe. Miąższ pomarańczowy, ścisły, delikatny, lekko aromatyczny, melonowaty, bardzo dobrze odstający od pestki. Druga dekada lipca
EARLY ORANGE Owoce są średniej wielkości (30-45 g), kulistoowalne. Skórka jest ciemnopomarańczowa z jaskrawoczerwonym, rozmytym rumieńcem, słabo omszona. Miąższ jest ciemnopomarańczowy, zwięzły, średnio soczysty, aromatyczny i bardzo smaczny. Pestka dobrze odchodzi od miąższu.Odmiana nie wymaga zapylaczy. Dojrzewa w drugiej połowie lipca.
SOMO Średnie, kulisto-owalne, ciemnopomarańczowe. Miąższ ciemnopomarańczowy, zwięzły, soczysty, słodki, aromatyczny, smaczny. Druga połowa sierpnia.

wróć do góry